SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,84 / Satış: 4,86
€ EURO → Alış: 5,63 / Satış: 5,65

Aden Bahçesinden Bize Kalan Miras

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 23.11.2017

İyi bir kişi her zaman sevgiyle doğru olanı düşünmek, hissetmek ve yapmak ister. Günah, bu hedefi tam anlamıyla başaramamaktır. Bu durumu bir okçunun hedefi ıskalamasına benzetebiliriz. Kötü olan tüm davranışlar, duygular ve düşünceler günahın kapsamına dahildir. Örneğin bir kişinin öfkesini kontrol altında tutmaması, eşi ve çocuklarına karşı kaba konuşması, yanlış bir arzu beslemesi veya bencil istekler duyması günahtır. Gerçekten Günah işlemeyen insan yoktur. Biz kusurlu insanlar için bir günü bile günah işlemeden geçirmek imkânsızdır.

Hata yapmaktan kaçınamıyor olmamız, günahın sadece yanlış davranışlarda bulunmaktan çok daha köklü bir sorun olduğunun kanıtıdır. Hepimiz günahı miras aldık; hastalanıyor, yaşlanıyor ve ölüyoruz. Bunun asıl nedeni yaptığımız kötü şeyler değil, doğuştan kusurlu olmamızdır. Kusurlu olduğumuz için hata yapmaya eğilimliyiz. Bu eğilimden kendi çabalarımızla kurtulamayız.

 Tek kurtuluş Sevgi’dedir.

Kim kirli birinden temiz bir insan meydana getirebilir. Âdem ile Havva yaratıldıklarında kusursuzdu, hata yapmaya eğilimli değillerdi. Onlar günah işlemeyi seçtiklerinde kusurlu hale geldiler. Tıpkı kusurlu bir kek kalıbından çıkan kekler gibi Âdem ve Havva’nın soyu olan bizler de kusurlu kişiler olarak dünyaya geldik. Ne yazık ki elimizden bir şey gelmiyor. Hepimiz onlar gibi kusurluyuz ve yanlış eğilimlerimiz var. Kısacası, günahı Âdem ve Havva’dan miras aldık. Ciddi sorunlarla karşılaşınca huzur ve mutluluğu elde etmenin zor olduğunu düşünebiliriz. Ancak sevgi birçok insanın hayatın getirdiği baskılarla başa çıkmasına, fiziksel ve duygusal yaralarını sarmasına, anlamlı bir hayata sahip olmasına yardım ediyor.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü örter.

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ