SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,15
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Çürümez Umut

İçinde yaşadığımız bu dönemin karanlığı, umutsuzluğu ve çekilmezliği Tanrı’nın halkı için yeni değil.

Bir an için neyin önemli, neyin ayrıntı olduğunu, neyin kalıcı, neyin suya yazılmış bir harf gibi geçici olduğunu görmek için 30 yıl sonrasına, 50 ya da 100 yıl sonrasına gidebilmek faydalıdır.

Ya da ileriye gidemiyorsak, bırakın 100 yıl, 50 ya da 30 yıl, 1 gün sonrasına edemiyorsak, geriye gidip yaşanmışlıkların üzerinde ileri geri hareket ederek kalıcı şeyi bulabiliriz. Bildiğimiz binlerce yıllık insanlık tarihi Tanrı’nın sözünde apaçık ortadadır.

Şöyle ki, “Her şey boş!” der Vaiz. Her şey boş ve yeni olan bir şey yok. Dünya tarihini, tüm insanlığın yaşantısını ele alsak aynı sözlerin altına imzamızı atarız. “Her şey boş ve yeni bir şey yok.”

Onun için gençliğinin günlerinde seni yaratanı hatırla, O’nda, O’nunla yaşa.

Kılavuzumuz Tanrı’nın sözüdür.

Tanrı halkının yaşantısında yok muydu çaresizlikler, yok muydu karanlık, sürgün, yokluk ve umutsuzluk?

Aslında hangi durumda olursak olalım sığınacağımız kayamız, yaslanacağımız omuz Tanrı’nın varlığı üstünedir.

Nedir bizi ayakta tutacak gerçek? Nedir bize dayanma gücü verecek umut? Elbette Tanrı’nın kendisi ve çürümez umudumuzdur. O umut asla utandırmaz.

Mutluluğumuz, güvenimiz ve çaremiz dünyanın gerçek saydığı doğrular değildir. Umudumuz bu dünyanın zenginliği, siyasilerin adaleti ve sağduyusu da değildir.

Tükenmekte olan umutlarımızı diriltecek olan bu dünyanın verecekleri değildir. Veremez zaten, ver(e)memiştir.

Tabii ki bu dünyada yaşıyoruz, bu dünyanın her bir kıpırtısı yaşamlarımızda kelebek etkisi yaratır. Ama biz bu dünyadan değiliz, bizim vatanımız göklerdedir.

“Tomurcuklanmasa incir ağaçları,
Asmalar üzüm vermese,
Boşa gitse de zeytine verilen emek,
Tarlalar ürün vermese de,
Boşalsa da davar ağılları,
Sığır kalmasa da ahırlarda,
Ben yine RAB sayesinde sevineceğim,
Kurtuluşumun Tanrısı sayesinde sevinçten coşacağım.”

Varsın yüz çevirsin sözü paylaştıklarımız, varsın zulmü artsın zalimlerin, varsın kötü her yerde, her zaman üstün görünsün, varsın sonsuza dek böyle yaşayacaklarını hissetsinler, varsın Allah yarattı demesin vicdansızlar, varsın küçümsesin gururlular, hatta her gün boğazlanan koyunlar gibi olalım, biz yine de galiplerden üstün olacağız.

Biz yine de Tanrı’yı yüceltip Tanrı’nın ardından gideceğiz. Tanrı’yı yücelteceğiz. Tanrı’yı izleyeceğiz. Tanrı’ya güveneceğiz. Kurtuluşumuzun Tanrısı’yla sadece sevinmeyecek, sevinçten coşacağız.

Yeter ki O’nun sözünden sağa ya da sola sapmayalım, gece gündüz O’nun sözünü derin düşünelim, bu bedendeki yaşamı, O’na imanla, Onun için ve O’nunla sürdürelim. O’na teslim olalım, dayanalım, eldekiler için şükredelim, her durumda O’nun lütuf tahtına cesaretle yaklaşalım, sabun köpüğü kıvamındaki uçucu akımlara, bugün olup da yarın ortadan kalkacak hiçbir şeye bel bağlamayalım. O’nu şiar edinelim, O’na övgüler dizelim. Gözümüz O’ndan başkasını görmesin, O’nun sadece eline değil, yüzüne bakalım, O’na güvenerek korksak da O’na doğru ve O’nun yardımıyla ileriye doğru adım atalım. Durmayalım, durmayalım olup bitenlerin üzerinde, Rab yeni bir şey yapıyor, diyerek ezgiyle kutlayalım, sevinçle bağıralım, çünkü yüce damat gelecek.

Her olayda O’nun sözüne, sesine kulak verelim. O zaman kartal gibi yükseleceğiz, o zaman güçle kuşanacağız, o zaman boynumuz uzayacak, öyle ki herkesin baktığı yerden değil, daha yüksekten Tanrı’nın baktığı yere yakın konumdan bakacağız, başka şeyler görüp başka şeyler işiteceğiz.

İşte o zaman neyin kalıcı ve neyin önemli olduğunu gerçekten bileceğiz. Bu dünyadakilerin umut diye sarıldıklarının bir yel olduğunu fark edeceğiz. Sahip olduğumuz gerçekle ve çürümez umutla dimdik ayakta durabileceğiz.

Şimdi gözümüzü bu günün olayları, tartışmaları ya da esintileriyle savrulmak yerine Tanrı’ya dikelim, O’nun sözünde soluklanalım, O’nun huzurunda sükûnete kavuşalım, O’nun limanına sığınarak güven bulalım.

Rab iyidir, iyiliği sonsuzdur, O asla bırakmaz, asla unutmaz ve asla terk etmez.

Öyleyse yeniden soralım: “Hayatımız son bulduğunda elimizde ne kalacak?”

Bu sorunun yanıtıyla yaşayalım. En önemlisi de kötünün sevincimizi çalmasına asla izin vermeyelim.

Umudumuz, ‘Enseyi karartmayın!’ diyen rahmetli yazarımızın bel bağladıklarından daha derindir, gerçek ve güvenilirdir Tanrı’nın içimize koyduğu ruh, bu dünyadakinden üstündür.

@sonertufan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ