SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,75 / Satış: 6,78

“Devleti mahçup etmediğim, yüzünü kara çıkarmadığım için şükrediyorum…”

“Devleti mahçup etmediğim, yüzünü kara çıkarmadığım için şükrediyorum…”

Bunu söyleyen Malatya’da Zirve Yayınevinde ağır işkencelerden geçirilerek Boğaz’ı kesilip öldürülen Uğur Yüksel, Necati Aydın ve Tilman Geske’nin katillerinden biri olan Emre Aydın’dı. Emre Aydın’a son sözün ne diye sorulduğunda Malatya 1.Ağır Ceza mahkemesinin salonunda çınladı. 

Vicdandan yoksun kişiler en ağır suçları işleyip kahraman gibi meydanlarda tafra satabilirler.

Bugün mahkeme salonunda izlediğimiz de buydu.

5 katilden ikincisi olan Salih Gürler ise, “Kaçabilirdim, 2 gün serbest gezdim, ama bakın kaçmadım, buradayım. Bu göz önünde tutulsun” dedi.

Elbette misyonerleri öldürdük, ama kaçmadık diyerek ceza indirimi beklemek hangi ruh haline işaret ediyor ki?

Bir başkası da suç üstü yakalanmasına karşın, “Ben cinayeti işleyenlerden değilim” derken, 

Sonuncusu da, “Sayın hakim, vicdanınıza göre karar vereceğinize inanıyorum” dedi. Bu nasıl bir ironidir ki, vicdan yoksunu bu insanlar kendileri söz konusu olunca utanmadan vicdan beklemeye hakları olduğunu hissediyorlar.

Elbette suç üstü yakalandıklarında bir dava açılmasaydı bile, kamu davası üzerinden yürür ve bugün verilen cezaları o dönemde alırlardı. Hızla karar alınacağı için uzun tutukluluk hali nedeniyle tutukluluklarına son verilmezdi.

Ne var ki, bu vahşi cinayetin ortak bir mutabakatla planlandığı o karanlık zemin ortaya çıkarılsın diye 9 yıl boyunca emek verildi.

Adaletin tecellisinin geciktiği bir dava oldu.

Cinayetin işlendiği 2007 yılında, kilise bu olaydan çok etkilendi. Zaten eylemin amacı Hıristiyan olanlara yönelik çok ağır bir tehditti. Cinayetler öncesi Malatya’da yaşayan Hristiyanların yarısından çoğu kenti terk etti.

Kilisenin bu ağır vahşetin etkisinden kurtulması çok zaman aldı. 

Bugün verilen kararla yalnızca Protestan toplumu değil, hak ve adalet arayışı içinde olan herkesin adalete inancını baltalayan bir süreç yaşandı.

Biz ise Protestan toplumu olarak aradığımız adaletin, Adalet Sarayı’ndan değil, gökten geleceğini, bize bir bardak soğuk su verenin bile ödüllendirileceğini bir gelecekte tersini yapanlar için “ilahi adaletin” işleyeceğini biliyoruz.

@sonertufan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ