SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,02 / Satış: 6,05

Evet, mi Hayır mı?

evet-mi-hayir-miBu pazar günü bizi bekleyen bir soruya cevap vermek üzere sandık başına gideceğiz. Bu kararın sonucunun ülkemiz için ne kadar önemli olduğu konusunda sahip olduğumuz sağduyu, kişisel olarak ince eleyip, sık dokumaya, araştırmaya, okumaya, pazar günü hangi soruya cevap vereceğimizle ilgili incelemeye bizleri götürür. Büyük bir karar olduğu, karar ile ilgili ne kadar titiz davranmamız gerektiği konusunda tüm sosyal medyada yayımlanmış makalelere, titizlikle çekilmiş videolara rastlamamız mümkün. Bize doğru gelen kararı çoktan vermiş olsak da, elimize tutuşturulan broşürlerle, karşımıza çıkan posterlerle ya da bir reklam filmiyle bile yeniden bu soru hatırlatılmakta ve cevabın “evet” ya da “hayır” olması konusunda bizleri ikna ve teşvik etmeye devam etmekte.

Ve bu pazar günü Hristiyanlar onları bekleyen bir sevinci yeniden yaşayacaklar. İsa’nın dirilişinin anıldığı Paskalya olarak bilinen Diriliş Bayramı’nı, bu benzersiz olaya inananlar olarak, kutlayacaklar. Kutlayacaklar, anacaklar ve yüreklerinde İsa’yı yeniden karşılayacaklar. O sabah, gün öncesinde yapmış oldukları Paskalya çöreğinin sakız kokusu belki de tüm evlerini kaplamış olacak. İsa Mesih’in çarmıhta döktüğü kanı ve bu sayede sağladığı yeni yaşamı sembolize eden kırmızıya boyanmış yumurtalar en süslü halleriyle salonlarının en özel köşesinde duracak. Gelen misafirleriyle ya da komşularıyla yaşadıkları sevinci bu tip minik geleneksel ritüeller aracılığıyla da bir şekilde paylaşacaklar. Sevdikleriyle, aile büyükleriyle, arkadaşları ve akrabalarıyla birlikte Tanrı’nın çarmıhta yaptığı işi hatırlayacaklar yeniden ve yeniden… Ama daha da önemlisi gün bitip akşam başlarını yastığa koyduklarında, belki birkaç gün, belki birkaç hafta, belki de seneler önce verdikleri o kararı hatırlayacaklar. Hayatları için tek önemli karar olan o seçimi… Tanrı’nın uzanan elini tutmak ya da sonsuza kadar görmezden gelmek konusunda yaptıkları seçimi düşünecekler.

Peki, bu kutlamanın seyircileri olarak biz ne yapacağız? Baharın kendini iyice hissettirmeye, doğanın yeniden canlanmaya başladığı bu zamanda, İsa’nın bedeninde asıl anlamını bulan gerçek dirilişe sessiz mi kalacağız, yoksa bir tepki mi vereceğiz? O dirilişin bize sunduğu sonsuz yaşama evet, mi yoksa hayır mı diyeceğiz? Tanrı’nın akıl almaz aşkın sevgisini, tüm kalbimizle, tüm aklımızla, tüm gücümüzle hayatımıza davet mi edeceğiz, yoksa cennetin kapılarını kendi ellerimizle kapatıp, karanlığın ve yalnızlığın kollarına mı atacağız kendimizi?

Yaşam ve ölüm… Hangisi olacak tercihimiz?

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ