SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,80 / Satış: 4,82
€ EURO → Alış: 5,59 / Satış: 5,61

“Kimseye Güvenim Kalmadı” Demeyin, Sevgiyi Deneyin

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 30.11.2017

Bazen yaşamımızı ne kadar kontrol etmeye çalışırsak çalışalım sanki her şey kontrolden çıkıyor gibi görünür. Aksilikler üst üste gelir.

Böyle durumlarda içinde bulunduğumuz koşullarımızın, düşüncelerimizi ve tavırlarımızı yönlendirmesine izin veririz. Yapacak bir şey yok deriz.  Şu anda ne yaşıyor olursanız olun, kaygılanmakla, üzülmekle, depresyona girmekle, kızmakla hiçbir şeyi düzeltemezsiniz. Zor zamanlardan geçiyor olabilirsiniz ama olumsuz düşüncelere ve davranışlara dalarsanız bu sadece içinde bulunduğunuz durumu daha çekilmez hale getirecektir ve size hiçbir yararı olmayacaktır. Yanlış yere bakarsanız doğruyu göremezsiniz ve çözüme de sahip olamazsınız.

İnsanların çoğu bir türlü sakin kalmayı beceremiyorlar. Eğer sevginin bizim karşılaştığımız zorluklarda, bizim yanımızda olacağını ve zorluklarımızda bize yardım edeceğini görmek istiyorsak, O’nun önünde sakin kalmayı kendimiz için öncelik haline getirmeliyiz.  Sakin olmak demek, Her Şeye Gücü Yeten Rabbin huzurunda her ne yaşıyorsanız, canınızı ne sıkıyorsa O’na anlatmak demektir, sonra O’nun önünde sessizce beklemek, sesini dinlemek ve Sözü hakkında derin düşünmek demektir.

Soru ya da sorunun yanıt veya çözümü, sıklık, derinlik ve süreç ile alakalı ve bizlerin ne şekilde algıladığımızla bağlantılıdır. O zaman anlarız ki, Tanrı’ya tam anlamıyla güvenebilmek için sabır ve sevgiyle, bilinçli bir şekilde duygularımızı oluşturmamız ve geliştirmemiz gerekiyor. “Herkes kendini üstün bilir. Başkasının yumruğunu yemeyen, kendi yumruğunu balyoz sanır.” Rabbe güvenen, emrettiği sebeplere tutunan huzurlu olur, kazanır. Oysa kendine veya başkasına güvenen ise, bencil, egoist, kibirli olur. Kendisi rahat edemediği gibi başkasını da huzursuz eder ve sonsuzluğu kaybeder.

Eğer gözleriniz sadece insanları görüyorsa bir sorununuz var demektir. Sadece insanlara odaklanmışsanız başınız çok ağrıyor, kalbiniz çok sık kırılıyor ve ilişkilerinizde çok sorunlar yaşıyorsunuz demektir.
Kendi kardeşiniz bile sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Onlardan beklemediğiniz şeyleri, hareketleri yapabilirler. Onlara ve size yaptıklarına sakın odaklanmayın. İnsanlar bazen isteyerek, bazen de istemeyerek sizi zor durumda bırakabilirler. Konuşacak birine ihtiyaç duyup da yanında hiç kimseyi bulamadığınız olmuştur. Çoğu kez sıkıntılı anlarda onca arkadaştan, kardeşten, dosttan hiçbiri yanında olmaz. Ama sevgi seni asla terk etmez asla, bırakmaz.

Sevgiyle kalın. Her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü   örter. 

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ