SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Ölümün İki Yüzü

ölümun-iki-yüzü-kapakHer birimiz hayatımızda belki birden fazla kayıp deneyimlemiş ya da yakın çevremizde kayıp yaşayan insanlara tanık olmuşuzdur. Ölümün sevdiklerimizi bizlerden koparan yüzü, iç parçalayan bir acı ve kedere götürür bizi ve sevdiklerimizi. O kayıpla birlikte toprağın altında biz de nefessiz kalırız. Dünyanın hala nasıl olup da dönmeye devam ettiğine şaşırarak…

Şehir dışına taşıdığımız mezarlıklar, alternatif ürettiğimiz reankarnatif yaşamlar, ölümden kaçmak ve onun üstesinden gelmek için insani çabalarımızdır. Ya gözyaşlarımızı tamamen engellemeyi ya da hiç durmayacakmış gibi akıtmayı isteriz teselli arayan yüreklerimizde.

Fakat acının soğumaya başladığı zamanlarda ölümün diğer yüzü ile karşılaşırız. Merhamet! Sevginin bizden çalındığını düşündüğümüz noktada farklı bir sevgi ile dolmaya başlarız. Sahip olduklarımızın değeri ve bu zamanda olmanın kıymeti dikkatimizi çeker. Daha sabırlı olmayı öğreniriz, daha anlayışlı olmayı seçeriz. İlişkilerimizin değeri kocaman bir dağ gibi gözümüzün önünde yükselir. Tek başına gibi devam eder; ama yanımızdakilerle büyürüz. Tanrı’nın nerede olduğunu onların o sevgi dolu yüreklerinde, boşluğa düşen bedenimizi tutan ellerinde, seslerinin ince titreyişinde görürüz. Yüreğimiz yumuşar, kabuğunu kırar ve yeniden atmaya başlar. Merhamet etmek, acımakla arkadaş olmamıştır hiç. Sevginin elini tutar hep. En kıymetli dostumuzu kaybettiğimizi düşündüğümüzde, yanımızda olanlara şükrederiz. İlişkilerimizdeki minik kılçıklar merhametle erir. Çünkü gerçek merhametin kaynağı bize kendini hatırlatır yeniden. İç hesaplaşmalarımız, hırslarımız, gereksiz kaygılarımız, naifliğimiz bir kalburda eriyip gider. Tüm insani serzenişlerimizin gereksizliği, niteliksizliği ve boşunalığı ile baş başa kalırız.

Ölümün bizi merhamete taşıyan yüzü yeninden hayat verir bize. Canımız yeniden şifa bulur. Merhametle yaklaşan sevginin aşkın etkisini görür ve Tanrı’nın önünde diz çökeriz.

                                                 “Ey ölüm, zaferin nerede? Ey ölüm, dikenin nerede?”

                                                                                    1.Korintliler 15:55

                     

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ