01 Aralık 2016

Ortodoks Noel Orucu Başladı

Ortodoks Noel Orucu Başladı

Ortodoks Noel Orucu pazar günü başladı. 40 gün sürecek olan oruç, Ortodoks inanışına göre, Noel Orucu’nda hayvansal gıdaların tüketilmesi yasak.

Sadece cumartesi ve pazar günleri balık ve deniz ürünleri yenilebiliyor. Oruç boyunca alınan gıdaların yarı yarıya düşürülmesi gerekiyor.

Ortodoks inancı, Noel Orucu süresince kötü düşüncelerden ve günahlardan arınılmasını, iyilik yapılmasını, dargınların barışmasını ve insanların bağışlanmasını öğütlüyor.

Papa Françesko’dan Ekümenik Patrik I.Bartholomeos’a Mektup

Papa Françesko, Noel Oruç dönemini kutlamak için Ekümenik Patrik I. Bartholomeos’a İstanbul’a gelen heyetle beraber bir mektup gönderdi. Papa Françesko, Patrik I. Bartholomeos ve Rum Ortodoks Kilisesi’yle bir araya gelmeyi arzu ettiğini dile getirerek iyi dileklerini sundu.

Haziran ayında Girit’te düzenlenen Kutsal Konsey’de dile getirilen Hristiyan birlikteliğini yeniden kurmanın taahhüdünü de tekrarladı. Papa, kiliseler arasındaki ilişkilerin çatışmaların olduğuna dikkat çekerek “Sadece dua, ortak iyi işler ve diyalog” diyerek, “bölünmeyi aşmamızı ve birbirimize daha yakınlaşmamızı sağlayabilir” dedi.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ