SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Sadık Tanrı Adamı, Andrew Brunson

Çok siyasi, çok etkili, çok farklı ve çok acayip bir dava idi Andrew Brunson’un ki.

Dua, Ateş, Göktaşı, Kama, Kılıç gibi gizli tanık isimleri özenle seçilmiş bir senaryonun yansıması gibiydi. Aynı birbirine tamamen zıt görüşleri savunan terör örgütleri ile ilişki kurduğu, onlara yardım ettiği, casusluk yaptığı yönünde suçlamalar ve daha da fazlası bu davada şaşkınlıkla izlendi.

Bitti. İlk olarak casusluk suçlaması düştü, sonra fantastik gizli tanık isimleri tanıklıklarını değiştirdi. Davada savunulan suçlamaların dayanaksızlığını ispatlamaya yönelik savunma makamının tanık dinleme istekleri kabul edilmedi, zira gerek yoktu, çünkü karar duruşması olacaktı. Zaten duruşma öncesinde mahkeme heyeti de değişmişti.

Duruşma bitti ve Trump’un özel ricası ile gönderilen uçak havalandığında herkesin mutluluğunu tahmin etmek zor değildi.

Andrew mutluydu, Norine ve ailesi mutluydu, Trump mutluydu, memleket de mutluydu.

Eyüp’ten duyduğu memnuniyetin benzerini büyük olasılıkla Andrew ve Norine için de duyuyordu baba Tanrı.

Andrew Brunson ne kadar sıkıntı çektiyse de sadık kalmış, Mesih’in acılarına ortak olmanın ayrıcalığını tatmıştır. 3.duruşmada, “İsa Mesih uğruna bana yalnız İsa’ya iman etmek değil, O’nun adı uğruna acı çekmek ayrıcalığı da verilmiştir” diyerek mahkeme heyeti önündeki tanıklığında tarihe not düşmüştür.

Ne mutlu bana ki, İsa uğruna insanlar beni ailemden ayırdı, kötülük yapıp iftira attı, acı çektirdi, ne mutlu bana ki benim cezalandırılmam İçin hakkımda yalan söylendi. Ne mutlu bana ki cezaevindeki, bu zor olsa da İsa uğruna gönüllü olarak acı çekmeyi seçiyorum, acı çekmenin üstün değerini göstermek istiyorum. İsa Mesih buna değer.

Sadece bu da değil, çektiği sıkıntıların sebebi olan gizli tanıkları da affettiğini ifade etti.

Bana iftira atan, benim hakkımda her türlü yalanı uyduran herkesi affediyorum. Onlara karşı yüreğimde kin tutmayacağım.

Brunson Tanrı’nın sevinç getiren, kurtaran müjdesini anlatmak için elinden geleni yapmıştır. Dava duruşmalarında kendini savunmak için uğraşmak yerine, bulduğu bu fırsatı kullanarak müjdeyi anlatmıştır.

Hayatımda en önemli şey benim inancımdır. İnancıma, tabii ki inandığım, her gün okuduğum Kutsal Kitap’a göre, herkes günah işledi. Ben dahil her insan günah işledi ve günahın bedeli, cezası, ölüm ve cehennemdir.

İsa Mesih benim acı çekmeme değerdir.  Ben kendimi feda ederim onun uğruna.  Ve Türkiye’nin bilmesini istiyorum, bütün Türkiye’de duyurulmasını isterdim – İsa Mesih tek kurtarıcıdır, ve onun uğruna buradayım.

Duruşmanın sonunda Andrew’a son sözleri sorulduğunda kısaca, “Ben masumum, Türkiye’yi ve İsa’yı çok seviyorum” dedi.

Eğer daha fazla konuşmasına izin verilmiş olaydı hazırladığı son sözler şunlar olacaktı.

Ben Tanrı’nın hizmetkarıyım. Hayatım Kurtarıcı Mesih’in iyi haberini duyurmak üzerine kuruludur. Ben İsa Mesih’e olan inancımdan dolayı hapsedildim, İsa Mesih uğruna acı çekmek bir ayrıcalıktır, O buna değer. Başıma ne gelirse gelsin, razıyım. Yine de, İsa’yı ve Türkiye’yi sevdiğimi söylemek istiyorum. Beratimi istiyorum.

Dedi ve heyet kısa bir ara verip onu serbest bıraktı. Ne yazık ki bir gece bile geçirmeden ülkeden ayrıldılar.

Ateşe su dökme etkisi yaratan bu sonuç sonrası Trump’tan da güzel mesajları içeren tweetler gelmeye başladı.

Peki biz nasıl bakmalı ve nasıl değerlendirmeliyiz? Bu dünya bizim evimiz değil, biz Rabb’in yanında sonsuz mutluluğa sahip olacağız. Bu dünyada İsa Mesih’i Rabbi ve kurtarıcısı olarak kabul eden, O’nu hoşnut eden bir yaşam sürmek isteyenler sıkıntı çekecek. Ancak bu sıkıntılar Tanrı’nın bizim için hazırladıklarının yanında hiçbir anlam ifade etmeyecek.

Evet Andrew Brunson’un gözaltına alınıp iki yıl tutuklu olarak yargılanması onu büyütmüştür, onu daha olgunlaştırmışlar. Mesih’in acılarına ortak olmanın ayrıcalığını yaşamıştır, ama hepsinden önemlisi öyle ya da böyle Mesih’in sözü duyulmuştur. Duyulmaya devam edecektir.

Rab yüceltilmiştir.

@sonertufan

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Tamer Şengezer dedi ki:

    Daha iyisi yazılamazdı, çok dokunaklı ve gerçekleri dile getiren yazı için sizi tebrik ediyorum. Andrew ile 7 yıl arkadaşlık yaptık Diriliş kilisesinde benim önderim ve yakın arkadaşımdır. Sonuç benimde sevincim olmuştur Başkan Trump tarafından onurlandırılması iyidir. Ama Tanrının onurlandıracağı günü imanla beklemeliyiz. Esenlikler dilerim.

YORUM YAZ