SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

SEVGİNİ PAYLAŞ, EKMEĞİNİ BÖL

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 29.03.2018

Paylaşmak, önce sevginin, cömertliğin, iyiliğin ve yardımseverliğin göstergesidir. Sadece kendini değil, başkalarını da düşünmektir. Sadece maddiyatı değil, maneviyatı paylaşmak daha da güzeldir. İnsanlar, yaratılış itibariyle her zaman birbirine muhtaç olmuş ve olmaya da devam edecektir. Kendi kendine yeten hiçbir insan yoktur. Evet, bir insan çok zengin olduğu için birilerinin maddi yardımına ihtiyaç duymayabilir; fakat ne kadar zengin olursa olsun mutluluğunu, sevincini, üzüntüsünü paylaşacağı birilerine mutlaka ihtiyaç duyar. Kaldı bu zenginliği yalnız başına edinmemiştir. Kardeşler arasında paylaşım duygusunun olması kadar güzel bir şey yoktur. Tüm insanlarda paylaşım duygusu olsaydı, belki şu anda dünya üzerinde aç, sefil yaşayan kimse kalmazdı.

Ortak acılara üzülmek, ortak dertlere çare olmak, ortak sevinçlerle sevinmek, coşmak birlikte ve uyum içinde yaşamanın adımlarıdır. Bu adımın temelinde sevgiyle paylaşmak vardır. Sadece bireysel olarak değil Dünya ekonomisindeki tüm sektörler uyumlu bir iş birliği içinde sevgisel bir devrimi hayata geçirmek zorundadır. Dünya insanlarının kardeşliği, evrensel huzur, dirlik içinde gereklidir. Dirlik ise yaşamamızın, sağlığımızın, varlığımızın ve geleceğimizin maddi ve manevi ilk şartıdır. Paylaşmadığımız her şey huzurumuzu bozar. Yani bardak dolunca taşar.

İnsanların bir arada aile ve toplum olarak yaşamasını kolaylaştıran birçok maddi ve manevi değerler bulunmaktadır. Ahlaki ve hukuki olarak bulunan bu değerler aynı zamanda kültür olarak gelenekselleşmiş değerlerdir. İnsanların mutlu, huzurlu, barış içinde yaşamasını kolaylaştıran insani değerlere sahip çıkılmasıdır. İnsan hakları, özgürlükler, mesuliyetler, mükellefiyetler hepsi insanlar içindir. Bunların gerçekleştirilmesi için de insanlara doğrudan vazifeler düşmektedir. İnsanları bir arada tutan en önemli değer, sevgiyle paylaşmaktır. Maddi ve manevi paylaşım insani değerlerin yücelmesini sağlar. Muhtaç, mağdur, mazlum, masum insanlar paylaşılmaya en yakın insanlardır. Bu nedenle insanlarla maddi ve manevi paylaşımlar içinde olmamız gerekir. Paylaşma, insani bir görevdir…Bölünmemek için bölüşmek gerekir. Böylece toplumda sevgi, adalet, vicdan gibi olgular da yerini bulacaktır

Yaşamın güzelliği, doğruluğu, anlamı, tadı, tuzu paylaşmaktan geçer. Bizi mutlu eden aslında bir şeylerimizi paylaştığımız karşımızdaki ihtiyaç sahibi olan kişinin mutluluğudur. Hatırlayın bunu. Ancak paylaşırsak yalnızlığı yok ederiz. Yalnızlık sadece başka bir insanın varlığı ile yok olur. İnsan yaşamını bir başkasıyla paylaşınca insanca yaşamı yakalar. Bir başka açıdan bakıldığında da paylaşmak belki de hayatın anlamıdır. Bu küçücük kelimede mutluluk iksirinin gizlendiğini düşünüyorum. Maddi varlığımızı veya yeteneklerimizi paylaşmadığımızda her saniye sevgiden uzaklaşır karanlığın kölesi oluruz.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü örter.

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ