SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

ŞEYTAN’IN ARTİSTLİĞİ

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 19.04.2018

Boş bir kafa, şeytanın çalışma odasıdır.

Bu sebeple boş kafa daima dünyasal düşünür. Acele eder ve Rabbi dinlemez. Acele eden ya hata yapar veya hatalı duruma yakın olur. Ağır ve temkinli hareket eden, isabet kaydeder. Aceleye sebep, dünyalık toplama hırsıdır.

Bu benzetmeye dikkatiniz çekmek isterim.

Şeytan bir saraya girmiş. Merdivenden çıkmış. Bir kuzu görmüş. Kuzunun boynunda bir ip varmış. Şeytan ipi çıkarmadan sadece biraz gevşetmiş. Kuzu ipinin gevşemesiyle hareket etmeye başlamışve duvarda bulunan aynada kendini görmüş. Toslamış ve aynayı kırmış. Çıkan gürültüye evin hizmetçisi gelmiş. Kendi kendine; “Ben şimdi burayı nasıl temizleyeceğim” demiş. “Evin beyi bunu duyunca beni kovar” demiş ve kuzuya bir tekme atmış. Kuzu merdivenlerden düşünce, ip kısa gelmiş ve boynunu sıkıp, kuzuyu öldürmüş. Bu sırada evin uşağı gelmiş. Neler olduğunu sormuş hizmetçi anlatınca “Bunu nasıl yaparsın bey şimdi ikimizi de kovacak o kuzu onun için çok değerliydi” demiş ve hafifçe kadını itmiş. Kadın dengesini kaybetmiş ve merdivenlerden düşüp boynunu kırmış.

Gürültüyü duyan evin hanımı gelmiş. Olanları öğrenince çok sinirlenmiş. Tam uşağı dövmek için üzerine yürüyünce, uşak geri gitmeye çalışırken merdivenlerden yuvarlanmış ve ölmüş. Evin beyi gelip olanları dinleyince. Belinden silahını çekip hanımını vurmuş. Sonra kendi kendine “Eyvah ben ne yaptım, bir kuzu, aynanın kırılması ve sevmediğim karım için elimi kana bulamaya, katil olmaya değer miydi” demiş ve silahı başına dayayıp ateşlemiş.

Bu olanları bir köşede seyreden izleyen şeytan sırıtarak; “Ben hiçbir şey yapmadım ki, sadece kuzuya acıyarak boynundaki ipi birazcık gevşettim, o kadar…” diye söylenmiş.

Şeytan, Âdem ve Havva’nın Aden Bahçesi’nde denenmesinden çok daha önce düşmüştü. Öyleyse şeytanın düşüşü meleklerin yaratılmasından sonra ve Aden Bahçesi’nde olanlardan önce geçen bir sure içinde oldu.

Şeytan Tanrı’ya hizmet etmek yerine Tanrı olmak istedi. Ezekel 28:12-15’de şeytanı olağan üstü güzel bir melek olarak tarif etmektedir. Şeytan büyük olasılıkla melekler arasında yüksek mertebede idi ve Tanrı’nın yarattıkları arasında en güzel olanlardan biriydi. Şeytan bu konumu ile yetinmek istemedi. O, Tanrı olmak istedi ve Tanrı’yı oturduğu tahttan indirip Onun yerine geçmeyi ve tüm evreni yönetmeyi arzuladı. Şeytan Aden Bahçesi’nde Âdem ile Havva’yı kandırmak için onlara Rabbin yemeyeceksiniz dediği meyveyi yedirdi. Ve Tanrı şeytanı cennetten kovdu.

Şeytan’ın kim olduğu hakkında doğru ya da yanlış bir şeyler biliyoruz. Şeytanın Cennetten Kovuluşu Tanrı’ya tapmayı bırakması ve şöyle söylenmeye başlamasıydı: “Neden bütün yüceliği o alsın? Krallığımı Tanrı’nın yıldızlarına kadar yükselteceğim, kendimi en yüce olana eşit düzeye yükselteceğim” diye düşünmeye başladı.

Tanrı’nın Lütuf hükümdarlığı soyumuzun başlangıcı olan Âdem’in söz dinlememesi yüzünden üzerimize şunlar geldi: Açlık, ölüm, yargı, kötülük, günah, acı, hastalık ve diğer kötülükler Şeytan’ın hükümranlığına dönüştü. Şeytanı daha fazla anlatmaya gerek yok bence. Çünkü, Mesih İsa çarmıhta şeytanı yendi.

Şeytan, Tanrı sözünü kullanıyor, Mesih İsa’yı ayartmak istiyor ve ona nasıl sesleniyor “yazılmıştır” diye ilk defa söylüyor. Bu sözü önce Mesih İsa kullanıyor. Kutsal yazılarda insan yalnız ekmekle değil, Tanrı’nın ağzından çıkan her sözle yaşar diye yazılmıştır. Şeytan Mesih İsa’nın vermiş olduğu söze karşılık kutsal yazıları Mesih İsa’ya karşı kullanıyor. Dikkat etmememiz gereken çok güzel bir ayettir bu. Mesih İsa söylediklerinin anlaşılmaması üzerine şöyle diyor: “Söylediklerimi neden anlamıyorsunuz. Benim sözümü dinlemeye dayanamıyorsunuz da ondan. Siz babanız İblistensiniz ve babanızın arzularını yerine getirmek istiyorsunuz. O başlangıçtan beri katildi, gerçeğe bağlı kalmadı, çünkü onda gerçek yoktur, yalan söylemesi doğaldır. Çünkü o yalancıdır ve yalanın babasıdır.”

Şeytan günahları insanlara güzel ve cazip bir şey olarak sunar. Mesela, iki kişi tartıştıklarında işi kavgaya kadar götürebilirler, hatta bu küçük tartışma cinayetle bile sonuçlanabilir. Zira öfkede akıl yoktur. Öfke hâkim olduğunda, insan sağlıklı düşünemez. Şeytan, günahı çok güzel ambalajlara koyar, insanlara tatlı bir şeymiş gibi gösterir…Şeytanı değil daima huzur veren Tanrı’yı takip etmeye dikkat edelim.

 

Endişede değil Sevgide Kalın. Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ