SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

SUÇLARIMIZ VE KORKULARIMIZ

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 22.03.2018

Çevrenizde sürekli, karşısındakileri suçlayan birileri varsa; bu kişiler genellikle kendi hayatlarında ki eksiklikleri ve korkuları ortaya çıkaran kişilerdir. Kendi yaptıklarını sanki başkası yapmış gibi anlatabilirler hatta zamanla buna kendileri bile inanırlar. Bu tarz kişiler sürekli başkalarını suçlayarak hayatlarını sevgisizlikle sürdürürken, bir yandan kendilerini devamlı mutsuz ederler.ve bunun farkında bile olmazlar. Oysa Tanrı bizden yanadır. Hakkımızı O koruyor. Tanrı bizimle birliktedir. Başka hiçbir varlık bize karşı çıkamaz. Korunmamız kesindir. Kim bize karşı çıkmaya cesaret edebilir.

Hiç bu soruyu sordunuz mu kendinize. Tanrı, bizden yana olduğunu öz Oğlu’nu esirgemeyip O’nu hepimizin kurtulması için ölüme vermesiyle gösterdi. Tanrı’nın bize karşı olan sevgisinden artık hiç kuşku duyamayız. Tanrı en yüce, en değerli armağanı bize verdikten sonra O’nun yeryüzündeki günlük yaşantımızla ilgili, daha küçük, değerleri daha az hediyeleri vereceğine emin olabiliriz. Bedenin gereksiz istekleri uyarınca yaşayanlar bedenin gereksiz isteklerini düşünürler. Ruh’un isteği uyarınca yaşayanlarsa Ruh’a ilişkin konuları düşünürler.

Her an her şeyi barındıran öngörülemeyen ve güvensizlik kaynağı oluşturan bir yaşam içine gireriz kimi zaman. Başımıza gelecekleri bildiğimizi düşünür ama beklenmeyene de hazırlıklı olmaya çalışarak yaşarız. Suçluluk korkusu yalnızca beklenmeyene hazırlıksız olmakla kalmaz gündelik yaşantımızı de tedirginliğe boğar. Bu korku tabiat üstü güçlerden da doğal afetlerden kaynaklanan güvensizliklerden farklı olarak değerlendirilmelidir aslında

Tanrı sözü sağladığı kurtuluşun yeterliği yüzünden hiçbir varlığın inanlıları suçlamaya cesaret edemeyeceği vurgulanır. Tanrı’nın seçmişlerini kim suçlayabilir. Tanrı’nın bizleri doğrulukla donattığına göre inanlıları suçlu çıkaran aransa bile bulunamaz. Tanrı’nın sevgisinin kesinliğinden hiçbir kuşku bırakmamak için unutmamamız gereken şey tüm evrende bulunan başka hiçbir şey bizi Tanrı’nın sevgisinden ayıramayacağıdır. O halde korkularımız neden. Korku hamallığı yapmak ruhsal ve bedensel olarak yıpratır ve zamanla ezer.

Tanrı bize lütfetmiştir. Rab yüce sevgisi her durumlarda sana gereken gücü ve dayanırlığı verecektir. Yaşandığımız her yerde suça maruz kalmaktan korkulur ama bunun oranı, bireyle toplum arasındaki ilişkinin nasıl olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle Rabbe sığınmak yerine bazen korkularımıza sığındığımız dahi olmuştur. Korkularımız genel olarak Yetersizlik, çaresizlik, suçlanma korkusu, değersizlik, sevilmeme, başarısızlık, kaybetme, güvensizlik ve yalnız kalma olarak sıralana bilir. Bu korku sebeplerine daha onlarcasını eklemek mümkündür

Bizi suçlamaya çalışan biri var evet. Bu kişinin kim olduğunu biliyoruz. Şeytan evet şeytan.

Rabbin doğruluk giysisiyle giydirdiği kişiyi aslında Şeytan bile suçlayamaz. Öyleyse ne yiyeceğiz ne içeceğiz, ya da ne giyip kuşanacağız, diyerek kaygılanmayın. Tanrısızlar durup dinlenmeden tüm bunları ararlar. Rabbimiz bütün bunlara gereksinmemiz olduğunu bilir. Siz her şeyden önce Tanrı’nın hükümranlığını ve doğruluğunu arayın, bunların tümü sizlere sağlanacaktır. Yargıç sanıkları “doğru kişiler” ilan ettikten sonra onları suçlamak isteyenin söyleyeceği hiçbir şey kalmaz. Tanrı, bizi doğrulukla donatmakla hiçbir suçlamanın bize dokunamayacağını sağladı. Bunu asla unutmayalım.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü   örter.

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ