SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

TANRISAL BİLGELİK

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 26.04.2018

Bilgelik dünya ile uyumlu, bilinçli yaşayan insan anlamına gelir.Yani akıllı ve bilgili insandır. Fakat Tanrısal bilgelik dünyasal bilgelikle asla mukayese edilemez.Bilge, her şey hakkında doğru ve akla uygun karar verebilen bir kimsedir. Kişi bilgi edinerek Tanrısal bilgeliğe varamaz. Sevginin alınıp verilmesi de bilgeliğin başladığına işaret eder; çünkü sevgi ile beraber kişinin anlayış yeteneği gelişir. (( Çünkü Tanrı sevgidir. )) Bilgelik yolunu seçen insan, hayatının kontrolünü sevgiye bırakmış demektir.

Bir takım bilgileri hafızaya yerleştirmek, kişiyi bilgelik yoluna götürmez; hatta öyle bilgiler vardır ki kişiyi bilge yapması bir yana, onun için bir yüktür. Bu yüzden bilge insanlara faydası dokunmayacak bilginin peşinden koşmaz. Aynı olaya bilge ile bilgin farklı şekilde bakarlar. Tanrısal bilgelik bakışı bulunduğu ortama yüksek sevgi getirir. Onun bulunduğu ortam çok yüksek ışık veren bir ampulle aydınlatılmış gibidir. Aydınlanmış ortamda bulunan bütün insanlar da aydınlanmış olur. Dar yolu bulmak, iblisin tuzaklarını görebilmek için ışıldayan, dolu bir kandille ihtiyacımız vardır. Dünyaya karşı ölüp, Tanrı’ya tam teslim olmanın karşılığı dar yolu aydınlatan gerçek olacaktır.

Bilge bu gerçeği görür. Gerçek sevgisi, gözü aydınlatır ve göz, her şeyi sevgiyle görür ama gerçeğin reddedilmesi görüşü köreltir.Bilge daima gerçeklerle yaşar ve özgürlüğün sadece gerçeği bilmek olduğunu asla unutmaz. Bilgelik çağırır ,akıl sesini yükseltir. İncil’in Korintlililer bölümünde şöyle yazar (( Ama siz Tanrı sayesinde Mesih İsa`dasınız. O bizim için tanrısal bilgelik, doğruluk, kutsallık ve kurtuluş oldu. ))

İnsanın düşüncelerini, insanın içindeki ruhundan başka kim bilebilir. Bunun gibi, Tanrı’nın düşüncelerini de Tanrı’nın Ruhu’ndan başkası bilemez. Tanrı’nın bize lütfettiklerini bilelim diye, bu dünyanın ruhunu değil, Tanrı’dan gelen bilgelik Ruhunu aldık. Ruhsal kişilere ruhsal gerçekleri açıklarken, Tanrı’nın lütfettiklerini insan bilgeliğinin öğrettiği sözlerle değil, Ruh’un öğrettiği sözlerle bildiririz. Doğal kişi, Tanrı’nın Ruhu’yla ilgili gerçekleri kabul etmez. Çünkü bunlar ona saçma gelir, ruhça değerlendirildikleri için bunları anlayamaz. Ruhsal kişi her konuda yargı yürütebilir, ama kimse onun hakkında yargı yürütemez.

(( Rabbin düşüncesini kim bildi ki,O’na öğüt verebilsin)) Kutsal Kitap esininde, Tanrı Sözü de bilgelik şeklini almaktadır. Bu, önemli, fakat doğru bir şekilde yorumlanması gereken bir olgudur. Rabbin kelamında şöyle yazılıdır. (( Vay haline kendi gözlerinde bilge olanların, kendilerini dirayetli görenlerin Allah onların bilgeliklerini kısa süreli yapacaktır Yahve’nin Sözünü hor gördükleri için tuzağa yakalanacaklardır. Çünkü bu *Söz gerçek bilgeliğin tek kaynağıdır. Bu bilgeliği, yolunu şaşırmış zihinler cezadan sonra öğreneceklerdir.))

Tanrı insan aklı ile düşünemeyeceğimiz, hatta aklımızın yetemeyeceği kadar büyük bir kudret ve güçtedir. Bunu sadece Tanrı’nın bize sağladığı Kutsal Ruh sayesinde öğrenebiliriz.

Kelam şöyle der (( İçinizden birinin bilgelikte eksiği varsa, herkese cömertçe, azarlamadan veren Tanrı’dan istesin; kendisine verilecektir. ))

(( Ama siz Tanrı sayesinde Mesih İsa’dasınız. O bizim için tanrısal bilgelik, doğruluk, kutsallık ve kurtuluş oldu.))

(( Öyle ki, imanınız insan bilgeliğine değil, Tanrı gücüne dayansın.))

Öyle ki, Tanrı’nın çok yönlü bilgeliği, kilise aracılığıyla göksel yerlerdeki yönetimlere ve hükümranlıklara şimdiki dönemde bildirilsin.

İlişkilerimizi, hizmetlerimizi, işlerimizi, yaptığımız her şeyi Kutsal Ruh’un denetiminde alçakgönüllü bir şekilde Tanrı’dan bilgelik isteyerek yaparsak Tanrı’yı hoşnut ederiz.

 

Endişede değil Sevgide Kalın.Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ