SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,84 / Satış: 4,86
€ EURO → Alış: 5,63 / Satış: 5,65

TANRI’YI SEVMEK

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 03.05.2018

Anne yeni doğan bebeğinin güldüğünü görmekten büyük keyif duyar. Çoğu zaman bebekler onlarla yanak yanağa vererek duygularını ifade eden tatlı sesler çıkarıp gülümserler. Anneler bebeklerinden karşılık görmeye can atarlar ve çok geçmeden, bekledikleri olur; bebeğin yanaklarında gamzeler, sevinçle kıvrılan dudaklarında bir gülücük beliriverir. Bu gülücük onun ana babasının sevgisine sevgiyle karşılık vermeye başladığını gösterir.

Bebeğin gülücüğü bize insan doğası hakkında önemli bir gerçeği hatırlatır. Bizler doğal olarak sevgiye sevgiyle karşılık veririz. Böyle yaratıldık çünkü. Büyüdükçe, sevgiye çeşitli yollarla karşılık vermeyi öğreniriz. Belki çocukluk günlerinizde ana babanızın, akrabalarınızın, dostlarınızın size sevgilerini nasıl ifade ettiklerini anımsayabilirsiniz. Yüreğinizde sıcak bir duygu oluşmuş, gelişip sizi harekete geçirmişti. Böylece siz de onlara sevgi göstermiştiniz. (I. Yuhanna 4:19) Bu Tanrı kelamında Tanrı’nın kudret, adalet ve hikmetini insanlığın yararına sevgi dolu şekilde kullandığı görmekteyiz.

Sevginin kaynağı Tanrı, bu duygunun başkalarının içindeki güzellikleri ortaya çıkaran çok büyük bir güç olduğunu gayet iyi bilir. O, sadakatsiz insanların sürekli isyanına rağmen, sevgisine karşılık veren kişilerin çıkacağına güvenini kaybetmedi. Ve gerçekten de milyonlarca kişi O’nun sevgisine karşılık verdi. Ama ne yazık ki, bu yoz dünyada iblis Tanrı’yı sevmenin ne anlama geldiği konusunda insanların kafasını durmadan karıştırır. Sayısız insan Tanrı’yı sevdiğini söylüyorsa da anlaşılan bu sevginin yalnızca sözle ifade edilen bir duygu olduğunu düşünüyor. Tanrı sevgisi belki ilk başta, ana babasına sevgisini gülücükleriyle gösteren bir bebeğinkine benzer şekilde ifade edilebilir. Ama bizlerin bu sevgiyi çok daha etkili şekilde göstermemiz gerekir.

Tanrı sevgisinin eylemlerle gösterilmesi gerekir. Birçok insanın itaat fikrini çekici bulmadığı bir gerçektir. (I. Yuhanna 5:3) Bu ayeti ezberleyebilirsiniz. Tanrı’nın Sözü ilkelerle doludur; bunlar bizim O’na yaklaşmamızı sağlar. Tanrı insanların kendisine yaklaşması için bir araç sağlamıştır. Herkesin yararlanabileceği bu araç Dua’dır. Tanrı’yla iletişim kurduğumuzda, dost ve akrabalarımızla yaptığımız gibi yalnızca konuşmuş olmuyoruz. O’na fazlasıyla hak ettiği onuru vererek derin saygıyla tapınıyoruz. Gerçek tapınma bizim tüm yaşamımızı yönlendiriyor.

II.Korintliler 4:4 ve Yeşaya 43:10-12 ayetlerini mutlaka okuyun.

Egemen Rabbimiz olarak gerçekten kabul ediyorsak, aile yaşamımızda, dünyevi işimizde, diğer ilişkilerimizde, boş vakitlerimizde, yani her zaman O’nun isteklerini yerine getirmek isteyeceğiz. Bütünlüğümüzü koruyarak “bütün yürekle” hizmet etmeye çalışacağız.

Bizler Tanrı’nın suretinde yaratıldık. Dolayısıyla, yeryüzündeki hiçbir yaratığa benzemiyoruz. İçgüdüyle, kalıtsal ya da çevresel etkenlerle hareket etmek zorunda değiliz. Gerçeği bileceğiz ve gerçekler bizi özgürleştirecektir.

 

Endişede değil Sevgide Kalın. Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ