SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

TEK BEDEN OLMAK _ 1

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 01.03.2018

İsa Mesih’in, kadını erkeklerle aynı düzeye koymasıyla zamanında İsa Mesih inanlıları toplumda zorluklarla, dışlanmayla karşı karşıya kalmış hatta ölümlere neden olmuştu. Mesih İsa halkına şimdiki anlayışımız ile her konuda demokrasiyi ve eşitliği getirmiştir. Evlilik Kurumunu zedeleyen nedenleri şöyle sıralamak mümkün; iletişim eksikliği, uzlaşmada güçlük, kaynana sorunları, cinsellik sorunları. İlgi eksikliğine bağlı duygusal tatminsizlik, maddi konularda var olan anlaşmazlıklar, akraba ilişkilerinde var olan problemler, sürekli tartışma, çocuklarla ilgili fikir ayrılıkları ve çatışmalar, eşe despotça hükmetme, alkol sorunu, her türlü şiddet, güven duygusunun zedelenmesi ve daha çoğaltılabilir birçok neden. Dikkat ederseniz bu nedenlerin büyük bir kısmı sevgisizlikten kaynaklanmakta. İnanın bu sorunları toplayın bir kaba ve üzerine bir çay bardağı ile sevgi dökün göreceksiniz ki sorun adına bir şey kalmayacak.

 

Kutsal Kitap, Tanrı ile insan arasında tek yoldur. Hıristiyan yaşam düzenini, yöntemlerini Kutsal Kitap’tan öğrenmektedir. İnsanın kendi başına buyruk olarak yaşaması Kutsal Kitap’a göre aykırı bir düşüncedir. Tanrı insanı sosyal bir varlık olarak yarattı. Bu nedenle her insanın başka insanlara gereksinimi söz konusudur. Tanrı Adem’in yalnız olmasını istemedi. Ona bir eş, bir arkadaş yarattı. Daha bu noktadan itibaren Tanrı’nın arzuladığı insan ilişkisinin ne olduğunu görmemiz mümkündür.

 

Derin sevginin sıkı ağları evlilik ilişkisinde kadın ve erkeği adeta birbirine nakış etmektedir. Tanrı gözünde evliliğin temel oluşturucularını en net şekilde Adem ve Havva’nın birlikteliğinde görebiliriz. Çünkü bu kurum Tanrı tarafından Adem ve Havva’nın zamanında kurulmuştu.

 

Evlilik yoluna sevgi ile çıkmak birkaç adım önde olmak anlamına gelir. Fakat önemli olan evlilik kapısından geçtikten sonraki zamandır. Zira günümüz evliliklerinde birbirlerine yıllarca derin bir sevgiyle bağlanmış kimseler dahi daha evliliklerinin ilk aylarında ayrılmayı tercih ediyorlar. Tanrı’nın birleştirdiğini hiçbir insanın bölme yetkisinde olmadığını İncil’de okuyabiliyoruz. Aslında bir evliliğin bölünmesi; sadece doğurdukları çocukların günahını değil, aynı zamanda Tanrı’ya ve Kilisesi’ne de karşı bir günahtır ve kutsallığı hiçe saymaktır. Kutsal Kitap’ta erkek eşini kendi gibi sevmesi gerektiğini yazar. Unutulmaması gereken şey, erkek ve kadının bir beden olmalarıdır, bir erkek kendi karısını herhangi bir yönden zarar verirse bu kendine vermiş gibi olmaktadır. Tanrı’nın insanoğlunu sevdiği gibi bu sevgiye saygı duymak ve yok etmemek gerekir. Kadın da kocasına daima saygılı davranması gerekir bu ikisi için geçerlidir.

 

Her şeyden önce çiftler karşılıklı olarak “Nasıl davranırsam sevgi artar; nasıl davranırsam sevgi azalır?”, sorusuna odaklanmalı. Penceresini kapatıp “Bu eve Güneş girmiyor” demek ne kadar hatalı ise sevgisizlikten yakınmak da o denli yanlış olur. Rabbin verdiği kutsal sevgiyi karşılıklı esirgerseniz birbirinizden kendinizi sevgisizlik çölünde boğmuş olursunuz.

 

Endişede değil Sevgide Kalın. Endişe Sallanan Sandalye Gibidir. Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ