SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,76
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,51

TEK BEDEN OLMAK _ 2

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 08.03.2018

Ben bir aile danışmanı değilim. Ayrıca evliliğimde bir süre olumsuzluklar yaşadım. Ama kabul ediyorum ki bu olumsuzlukların büyük bir kısmına benim hatalarım sebebiyet verdi. 36 yıllık evliyim. Üç kızımda evli ciğerpare 7 torun sahibiyim. Ben görücü usulü ile evlendim. Birçok ailesel ve ekonomik sorunlar yaşadım. Hatta diyebilirim ki imanlı hayatımda dahi şeytanın Ali Cengiz oyunlarına alet ettim kendimi. Ne mi oldu sonra? Ben ve eşim oturup dua ederek geçmişte yaşadıklarımızı silmeye karar verip Rabbin öngördüğü şekilde evliliğimizi yürütme sözü verdik. Tüm bu yaşanmışlıklarımdan edindiğim deneyimleri Rabbin sözleri ile pekiştirerek sizlerle EVLİLİĞİN NASIL OLMASI GEREKETİĞİ KONUSUNU PAYLAŞMAK İSTEDİM.

Evlilik, insanın mutluluğu ve Tanrı’nın yüceliğini yaymak için verilmiş olan tanrısal bir buyruktur. İlişkinin kutsallığı, Kutsal Ruh’un bu ilişkiyi Rab ve gelini olan Kilise arasında var olan birliğin bir simgesi olarak seçmesinde görülmektedir. Rab kelamda diyor ki; “Ey kocalar, Mesih İnanlılar topluluğunu nasıl sevip onun uğruna kendini feda ettiyse, siz de karılarınızı öyle sevin” Yine “Ey kadınlar, Rabbe bağımlı olduğunuz gibi, kocalarınıza bağımlı olun.” Siz bir kilise evliliği yaşadıysanız şayet orada Rabbin ve kardeşlerin önünde karşılıklı verdiğiniz sözleri hatırlayın lütfen. Tanrı şöyle sesleniyor; bu birliğin oluşturması tasarlanan mutluluğu sadece onun kutsallığını takdir eden ve bundan kaynaklanan karşılıklı sorumluluklarını yerine getirmekte sadık olan ve Tanrı’nın bereketlerini her gün duada isteyenler elde edebilirler.

Davranışlarınızla savaşan iki ordu değil aynı safta yer alan bir çift olduğunuzu asla unutmayın…Hatta gerekirse kendinizden fedakârlık yapın, kendinizi biraz değiştirip, eşinizin size yaklaşmasına yardımcı olun. Karşılıksız verin. Dünyanın neresinde olursak olalım, evlilikte altın kurallar değişmez. Ne kadar modern, ne kadar batılı olursak olalım evlilikte altın kural değişmez. SEVGİDİR BU KURALIN ADI. Eşlerinden ayrılmayı düşünen veya anlaşamadıkları için mutsuz olduklarını ifade eden çiftlerin başa çıkılmaz olarak gördükleri sorunları büyük oranda önce sevgisizlik, karakter, kültür, anlayış ve davranış farklılıklarının yarattığı görülmektedir. Yaygın olan şu sözlere dikkat edin lütfen; “Eşim beni anlamıyor”, “eşim çok değişti”, “artık beni sevmiyor”, “daha fazla dayanma gücüm kalmadı”, “evlenmeden önce daha iyiydik”, “ne yapmam lazım bilemiyorum.”Eşlerin inatlaşmaları, karşılıklı atışmaları, ego tatminsizlikleri veya karakter farklılıklarının doğurduğu mutsuzluklarını bazen söyleyemiyorlar. Ön yargılı davranıp EGOLARINA TESLİM OLUYORLAR.

İsa Mesih’in aracığıyla kadınlara eşitlik getirildi. İnancımızda hiç kimsenin dışlanması mümkün olmadığı gibi bütün insanlar, Tanrı’nın önünde eşittir. RAB’ bin yolunda gitmelerine, erkeklerle aynı değerlere ve aynı haklara sahip olduğunu İsa Mesih’in sağladığını kelam göstermektedir.

 

Endişede değil Sevgide Kalın. Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ