SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,77
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

TESLİM OL

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 08.02.2018

Rab’de “Özgürlük” bizle duygularımızın diktatörlüğü arasında kurulan boşlukla başlar. Kötü deneyimler sırasında, bütün kalbiyle Tanrı’yı öven kişi, Can’dan Ruh’a geçerek duygusal karmaşaları geride bırakır ve mutlak güvenebilecek, kendini bırakabilecek bir “Varlığı” hisseder. Zorlukların ortasında Tanrı’yı övmek, O’nu Kendisi için aramak ve öbür her şeyi olduğu gibi sevmek bu yolda önemli bir adımdır. Seçilmişliğin tarafımızdan fethedilen bir şey olmadığını anlamak zaman alır. İnsan, daima yükselmek eğilimindedir. Yaptığımız her şeye kendimizden bir parça karışır.

Tanrı’yı aradığımızı iddia etsek de kendimize doğru çevrilmiş vaziyetteyiz. İnsan sahip olma içgüdüsü tarafından yönetiliyor. Benliğimizi devre dışı bırakıp, Tanrı’nın bizde gerçekten yaşaması için TESLİMİYET ŞARTTIR.

Mesih’in TESLİMİYETİ çarmıh üzerindeyken en üst noktaya ulaşmıştı. İsa Mesih yüksek sesle, “Baba, ruhumu ellerine bırakıyorum” diye seslendi. Mesih’in hayatı, kaderini paylaşmak isteyenlere örnek olarak sunulmuştur. İsa Mesih gibi kendimizi tamamen Babanın eline TESLİM ETMELİYİZ. Hiçbir endişe duymadan O’na tam olarak güvenmeliyiz. Seçilmişliğin vermiş olduğu ruhla Rabbe iman etmiş ve derin bir sevgiyle boyun eğmişsek eğer TESLİMİYET RUHU BİZDE İŞLİYOR DEMEKTİR. Rabbin seçilmişleri O’na teslim olmak durumundadır. Çünkü, Rabbe iman etmek, O’nun lütfu altında olmak demektir.

Yaşamın amacı, nefsimizin bitmek tükenmek bilmeyen bencil tutkularını tatmin etmek değil, Rabbimizin hoşnutluğunu kazanmaktır. Rabbe yönelmek; O’na tam bir teslimiyetle teslim olmak, dünyevi bağımlılıklardan kurtulmaktır. İşte bu gerçek özgürlüktür.

Mesih’i takip eden kişi özgürdür çünkü her şeyi bırakmıştır. “Adama, Ardımdan gel dedi O da kalktı, her şeyi bırakıp İsa’nın ardından gitti.” Kelam Teslimiyeti bu ayetlerle eksiksiz ifade ediyor. Sadece Tanrı’nın isteğini yerine getirenler Göklerin Egemenliği’ne girecek. “Bana, `Ya Rab, ya Rab!` diye seslenen herkes Göklerin Egemenliği`ne girmeyecek. Ancak göklerdeki BABAM’IN İSTEĞİNİ yerine getiren girecektir.” Egemen Rab böyle diyor. Hayatımızla ilgili Tanrı’nın tek isteği KOŞULSUZ TESLİMİYETTİR.

TESLİMİYET ve esenlik yapışık kardeşlerdir. Rabbe TESLİM olanların para, kariyer, iktidar gibi dertleri de kalmamıştır. Çünkü onlar TESLİMİYET noktasına gelmeden önce kutsallık deryasından geçmişlerdir. Hayatın herhangi bir anında ellerindeki her şeyin yitip gideceğini bildikleri için hiçbir şeye bağımlı olmamayı, yapışıp kalmamayı öğrenmişlerdir. Onlar sadece Rabbe bağlıdırlar. Kutsallık deryasından geçerek TESLİM OLMUŞ bir ruha asla kimse zarar veremez. Kutsallığın ne kadar önemli olduğunu hepimiz anlamalıyız. Herkesle barış içinde yaşamaya, kutsal olmaya gayret etmek TESLİMİYETTEN GEÇER.

“Tanrın Rabbi bütün yüreğinle, bütün canınla, bütün gücünle ve bütün aklınla seveceksin. Komşunu da kendin gibi seveceksin.” Rabbin sözleridir bunlar. Sorarım sizlere kardeşler TESLİMİYET OLMADAN Rabbi bütün yüreğimizle nasıl severiz. Tanrı bizim bir karakterimizin olmasını istedi ve bu yüzden, bize emanet ettiği yetenekleri tanıyabilme, geliştirme, O’nun yüceliği için kullanabilme amacıyla bizleri özgür yarattı. Onun sevgisine karşılık verebilen bir kişilikle donattı. Bizlerin Tanrı’nın bize vermiş olduğu yetkiyi sahiplenmemiz gerek. Yetki, alınacak kararlar ve yapılması gereken eylemler içerir ve bu yüzden Tanrı, onları anlaması, sahiplenmesi ve onlara göre hareket etmesi için insana ilkeler vermiş. Bu ilkelerin başlangıç noktası ise TAM BİR TESLİMİYETTİR.

 

Endişede değil Sevgide Kalın. Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ