SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

TOHUM BENZETMESİ

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 24.05.2018

Evrenin her yerine milimetrik bir düzen yerleştirilmiş, tek bir kareyi bile yerinden oynatamıyorsunuz. Oynattığınız anda sistem çöküyor. Havadaki oksijen miktarı tam olarak insanın nefes alabileceği şekilde ayarlanmış. Güneş, ay, yıldızlar, muhteşem güzellikteki hayvanlar, çiçekler, bitkiler, topraktan çıkan tertemiz, mis gibi kokan meyveler, sebzeler, hepsi bizlerin hizmetine sunulmuş. Tüm evrenin  yaratılış amacı yalnızca sevgidir.

Bir insanın kalbinde  Rabbe  karşı derin sevgi duyması tesadüf değildir. İnsan ne yaparsa yapsın, kendi kendine kalbinde içli bir sevgi oluşturamaz. Bu güzel hissi yaratan ve gün geçtikçe arttıran Rabdir.. Rab bizleri çok sever ve bizlerinde Kendisini her şeyden çok sevmemizi ister.

Bu makalemde İsa Mesih’in Tohum benzetmesini sizlerle paylaşmak istedim.

Mesih İsa tohum benzetmesini  şöyle anlattı: Markos 4 3-8 (( Ekincinin biri tohum ekmeye çıktı. Ektiği tohumlardan kimi yol kenarına düştü. Kuşlar gelip bunları yedi. Kimi, toprağı az kayalık yerlere düştü. Toprak derin olmadığından hemen filizlendi. Ne var ki, güneş doğunca kavruldular, kök salamadıkları için koruyup gittiler. Kimi, dikenler arasına düştü. Dikenler büyüdü, filizleri boğdu ve filizler ürün vermedi. Kimi ise iyi toprağa düştü, büyüyüp çoğaldı, ürün verdi.)) Tanrı’nın Egemenliği’nin sırrını yakalamak imkansız. Önce öğrenci olmalıyız, sonra İsa’nın benzetmelerini anlayabiliriz.

Mesela, İsa’nın izleyicisi olan biri bu yazımı anlamlı bulur. İsa’nın izleyicisi olmayan biri bu yazımı anlamlı bulmaz. İsa’yı benden daha iyi izleyen biri tohum benzetmesini benden daha iyi anlar ve açıklar. Çok harika anlatsa bile ben ne derece izleyici olduysam o derece anlam çıkarabileceğim. Eğer ben tohum benzetmesini çok daha iyi anlayabilmek istersem ilkönce İsa’yı daha yakından izlemeliyim.İsa Mesih’i izlemek sevgiyi nefeslemektir.

Tanrı sözünün tohuma benzetilmesi anlamlıdır. Aynı zamanda tohum nasıl bitkiden çıkıp başka bir yerde yeni bir bitkinin oluşmasını sağlarsa Tanrı sözü de öyle Özü’nden geçip yüreğimize girer ve bize yaşam sağlar.

Bazı insanlar sözün ekildiği yerde yol kenarına düşen tohumlara benzer. Bunlar sözü işitir işitmez, Şeytan gelir, yüreklerine ekilen sözü alır götürür.

Şeytan bu durumdan yararlanır. Bu durumu değiştirmek için saban sürmek gerekir. RAB gönlü kırıklara yakındır, ruhu ezginleri kurtarır.

Ruhsal derinlik kazanmak için sıkıntı ve zulümlerden geçmemiz şart. Kutsal Kitap benzetmeleri bizlere  detaylı bir şekilde nasıl iyi toprak haline geleceğimizi anlatır.

Hem bu dünyada hem de cennette sıkıntısız bir hayat sürdüreceğim düşüncesi hayalcilikten başka bir şey değildir. İsa “Oğul olduğu halde, çektiği acılarla söz dinlemeyi öğrendiyse bizde söz dinlemeyi öğreneceğiz. Öğrenci öğretmenden üstün olamaz.

Alçakgönüllü olacağız ve ruhsal hayatımızda derinlik kazanacağız. Tanrı sözü bizlerde ürün vermelidir.Şeytan dışarıdan dünyasal unsurlarla saldırır. Keşke Tanrı’nın Egemenliği’ne girmek böyle olmasaydı, sakın demeyin.
Olgun, yetkin kişilik dünyayı yenmekle oluşur. Bu nedenle hâlâ dünyada bulunuyoruz. Burada eğitiliyoruz. Ancak İsa’nın öğrencileri olarak dayanırsak, Tanrıyla birlikte egemenlik süreceğiz.

Dünyayla dostluğun Tanrı’ya düşmanlık olduğunu bilmeliyiz. Dünyayla dost olmak isteyen, kendini Tanrı’ya düşman eder.
Tanrı’nın ektiği tohuma toprak işlevindeki bizler için Tanrı’nın sözünün bizde yaşaması kadar önemli bir şey olamaz. Hayatımızda güzel olan her şeyin temeli  Tanrıdır.Amin.

 

Endişede değil Sevgide Kalın.Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ