SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,80 / Satış: 4,82
€ EURO → Alış: 5,59 / Satış: 5,61

YARATILIŞ GERÇEĞİ _ 1

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 16.11.2017

Tanrı, ilk erkeği ve kadını Kendi benzeyişinde yarattı! Bu konu üzerinde düşünün! Tanrı, insanı O’na benzemesi için yarattı! İnsan, gerçekten, Tanrı’nın yarattığı tüm yaratıklar içindeki en önemli yaratıktır. Rab, insanı topraktan yarattı” Rab “Adem’in burnuna yaşam soluğunu üfledi. Böylece Adem yaşayan bir varlık  oldu.

Tanrı dünyayı Kendi yüceliği için yaratmayı tasarladığı insanlar için yarattı. Ben Tanrı’nın ilk insanı nasıl yarattığını paylaşmaya çalışacağım bu yazı dizisinde.Tanrı, İnsanı kendi suretinde yarattı.

Kutsal Yazılar Tanrı’nın ilk insan bedenine yerin tozundan şekil verdiğini söylerler. Yaşadığımız modern çağda toprağın tozunun yaklaşık yirmi kimyasal maddeden oluştuğunu biliyoruz. Bilim adamları bize bu yirmi kimyasal özün hepsinin insan bedeninde var olduğunu kanıtladılar.

Evet, beden topraktan yapılmıştır, ama bu, bedenin değersiz olduğu anlamına gelmez! İnsan bedeninde, hücreler olarak adlandırdığımız yetmiş bin-bin-bin-bin (70 trilyon)den fazla kısım bulunur. Ve tüm bu kısımlar, mükemmel uyum içinde işlemek üzere bir arada örülü olarak tasarlanmışlardır. İnsan bedeni bir mucizedir!Tanrı bedenlerimize beyni, kalbi, akciğerleri, mideyi, karaciğeri,. bağırsakları, kemikleri, kasları, gözleri, kulakları, burnu, ağzı ve daha başka pek çok hayranlık uyandıran kısmı yerleştirmiştir. Her kısım, kendi rolünün ne olduğunu “bilir”. Böyle bir bedeni yalnızca Tanrı yaratabilir.

Evet, insan bedeni inanılmaz bir harikadır! Ama Tanrı kendi benzeyişinde yarattığı insanın bedeni miydi? Hayır! Bu mümkün değildir, çünkü Tanrı Ruh’tur. Tanrı, insanın fiziksel şeklini kendi benzeyişinde yaratmadı.Tanrı neden bedenin içine canı yerleştirmeden önce insanın bedenini yarattı? Gücü Her Şeye Yeten Tanrı insanı neden diğer tüm yaratıklar ile yaptığı gibi, basit tek bir adım ile yaratmadı? Tanrı’nın böyle yapmasının nedeni, belki de bize insanın kendi içinde yaşam üzerinde gücü olmadığını öğretmek içindi. İnsan kendi kendisine yaşam veremez ve insan canlı herhangi bir şey yaratamaz. O zaman Tanrı’nın Kendi benzeyişinde yarattığı neydi? Ruh. Tanrı, insanın ruhunu Kendi benzeyişinde yarattı.

Tanrı insana Tanrı’ya itaat edebilmesi için bir irade verdi. Ama bunları söylerken elbette, bizim zihinlerimizin ve Tanrı’nın zihninin bilgelik ve bilgide eşit olduklarını düşünmemeliyiz. Asla! Tanrı’nın bilgeliği derindir ve O’nun bilgisi, insan bilgisinin çok ötesindedir. Anlamamız gereken şey şudur: Tanrı insana kendisi ile anlamlı bir ilişkinin tadını çıkarma olasılığına sahip bir ruh verdi.

Dünya ve sonrada İnsanlık var olduğundan beri belki de insanların en çok sordukları ve merek ettikleri soru “Neden Yaratıldık?” sorusudur. İnsanoğlu yüzyıllarca bu sorunun cevabını bulmak için uğraşmış ve uğraşmaya devam etmektedir.

Bu konuda birçok fikir türemiş, birçok düşünce ortaya çıkmıştır; insanlar ilk zamanlarda bir yaratıcı tarafından meydana getirildiklerini ve bir amaca hizmet ettiklerini düşünüyorlardı. Bunun sonucu olarak da geçmiş tarihlerde birçok kavimde ve toplulukta “Tanrı İnancı” ortaya çıkmıştı. Kimi düşünceye göre ise, insanlar bir tesadüf ürünü olarak ortaya çıkmış, kimi fikre göre ise insanın hiçbir amacı olmaksızın etrafına uyum sağlamak ve meşhur “zincirin” bir halkası olmak için meydana gelmiş olduğu fikir ortaya atılmıştır.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü   örter. 

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Ayhan YILDIZ dedi ki:

    Sizinde ifade ettiğiniz gibi Yaratılışla ilgili o kadar çok düşünce ve iddia var ki, bu düşünceleri irdelemeye insan ömrü yetmez. Ancak şu bir gerçek. Kim hangi karşı iddiada bulunursa bulunsun, böylesine mucizevi bir yaratık olan insanın tesadüfen var olması olanaksızdır.
    Yazınızın başlığı; YARATILIŞ GERÇEĞİ _ 1 olduğuna göre, devamı’da gelecek sanırım. Bu ilk bölümde ifade ettiğiniz “İnsan bedenindeki 20 kimyasal madde” nedir? Bir sonraki yazınızda bunu biraz açabilirmisiniz lütfen. Saygılarımla.

YORUM YAZ