19 Eylül 2012

Yeni papa şimdiden hedef

Yeni papa şimdiden hedef
Mısırlı Koptik Hristiyanlar Aralık’ta yeni Papa’nın seçimi için oy vermeye hazırlanırken bir yandan potansiyel bir tehdit nedeniyle kaygılı. Mısırlı Hristiyanlar seçimle bölgede yeni bir papa seçilmesinin diğer inanç mensuplarından gelecek şiddeti artırmasından endişe duyuyorlar.
Uluslarası Hristiyan Özgürlüğü Kurumu (CFI)’nun The Christian Post’a yaptığı açıklamada, seçim sürecinde ek güvenlik talep edilmemiş olmasını kaygı verici olarak değerlendirirken  Mısırlı Hristiyanlar tarafından yeni seçilecek Papa’nın da muhtemel şiddetin bir numaralı hedefi olması ihtimalinden endişe duyuyorlar. CFI yaptığı açıklamada Koptik Kilisesi üyelerinin yeni Papa etrafında birlik oluşturması ve geleceklerine dair umut beslemesinin köktendincileri rahatsız edeceği ihtimali dile getirildi. Bu durum Mısır’daki Hristiyanlara yönelik şiddetin dozunun artmasına neden olabilir.
Öte yandan Mısırlı Hristiyanlar papa seçimi döneminden önce ve seçimler sırasında mutlaka güvenlik önlemlerinin artırılmasını istiyor.
CFI Mısır’da yaşayan ve baskı altında olan 8 milyon Koptik Hristiyan’a hizmet veriyor. (ÖZG)

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ