SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

YÜZDE YÜZ İNSAN / YÜZDE YÜZ TANRI

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 02.02.2018

Kutsal Kitap peygamberler aracılığıyla oldukça ayrıntılı bir şekilde vaaz etti. Önceden bildirilen bu kadar çok şeyin gerçekleşmesi, imanlı kişilerin Mesih’i net bir şekilde tanımasının yegâne kaynağıdır. Kutsal Kitap’taki yüzlerce ayetten sadece birkaç tanesini sizinle paylaşacağım.

Mika peygamber O, Tanrı’nın göndermeyi vaat ettiği kişinin, Yahu da bölgesinde küçük bir şehir olan Beytlehem’de doğacağını 700 yılı aşkın bir süre önceden söyledi. Mesih gerçekten de o şehirde, Beytlehem’de doğdu ve diğer peygamberlik sözleri, geleceği vaat edilen Mesih’in İsa olduğunu kanıtlar.

İsa Mesih’in kim olduğu konusunda birçok kişinin zihni karışıktır. Bazıları onun yalnızca iyi bir insan olduğunu, bazıları da sadece peygamberlerden biri olduğunu söylüyor. Bizler ise İsa Mesih’in Tanrı olduğuna ve ona tapınmamız gerektiğine inanıyoruz.

İsa Mesih ilgili gerçekleri bilmek bizim için çok önemlidir. Kelamda; “Sonsuz yaşama kavuşmak için, tek gerçek Tanrı olan Seni ve gönderdiğin İsa Mesih’i tanımaları gerekir” diye okuyoruz. Tanrı ve İsa Mesih’i gerçek anlamda tanımak, sonsuz yaşamın sonsuza yaşamın tek anahtarıdır. Unutmayalım İsa Mesih yarı yarıya insan yarı yarıya Tanrı değil, O yüzde yüz insan ve yüzde yüz Tanrı’dır.

İsa’nın doğumundan uzun zaman önce, Kutsal Kitap’ta, Tanrı’nın bir Mesih göndereceği söylendi. “Mesih” sözcüğü Kutsal Kitabın yazıldığı dillerde (İbranice) “Maşiah” ve (Yunanca) “Hıristos” olarak kullanılır. Bu iki unvan da “Mesh edilmiş Kişi” anlamına gelir. Kutsal Kitap’ta meshe dilmek Tanrı tarafından özel bir mevkie getirilmek, atanmak demektir. Nasıralı İsa’nın öğrencileri onun önceden bildirilen Mesih olduğundan kesinlikle emindiler onlardan biri olan Simun Petrus İsa’ya açıkça ‘Sen Mesih’sin’ dedi. İsa’nın öğrencileri onun, Tanrı’nın göndermeyi vaat ettiği Mesih olduğundan nasıl emin olabildiler dersiniz. İsa’dan çok önce yaşamış peygamberler Mesih’le ilgili pek çok ayrıntıyı önceden bildirdiler.

İsa’nın Tanrı olduğu MS 29 yılının sonlarına doğru iyice netleşti. O yıl İsa, Ürdün Irmağı’nda vaftiz edilmek için Vaftizci Yahya’ya gitti. Tanrı, Yahya’ya Mesih’i tanıyabilmesi için bir işaret göstereceğini söylemişti. İsa’nın vaftizi sırasında Yahya o işareti gördü. Kutsal Kitap olanları şöyle anlatır: “İsa vaftiz edildikten sonra hemen sudan çıktı. İşte, gökler açılmıştı ve Yahya Tanrı’nın ruhunun bir güvercin gibi onun üzerine indiğini gördü. O sırada göklerden gelen bir ses de şunları söylüyordu: ‘Sevgili oğlum budur, ondan hoşnudum.”

Olanları gördükten ve duyduktan sonra, İsa’nın Tanrı tarafından gönderildiğine dair Yahya’nın hiç şüphesi kalmadı.

Kutsal Kitap’taki peygamberlik sözlerinin gerçekleşmesi ve bizzat Tanrı’nın tanıklığı, İsa’nın geleceği vaat edilen Mesih olduğunu açıkça gösterir. İsa Mesih Günahlarımızı çarmıhta kanıyla aklayan Tanrıdır.

İsa’yı özel kılan başka bir şey daha var. O, Tanrı’nın ‘biricik oğludur. Yani İsa, Tanrı’nın doğrudan yarattığı tek kişidir. Ayrıca o, Tanrı’nın tüm diğer şeyleri yaratırken kullandığı tek kişidir İsa “Söz” olarak da adlandırılır. Bu bize İsa’nın, Babası adına konuştuğunu şüphesiz olarak gösterir.

Tanrı’nın başlangıcı da sonu da yoktur. Mutlak Güce Sahip Tanrı”dır.

İsa’nın yeryüzündeyken söylediği sözler ve yaptığı işler onu tanımamıza yardım eder. Üstelik İsa aracılığıyla Babayı daha iyi tanırız. “Beni görmüş olan Babamı da görmüş olur “demesinin nedeni tam olarak budur.

İsa ölüleri diriltti, ölümcül hastalara şifa verdi kötürümleri yürütüp cinleri kovdu. Tanrı’nın dışında tüm bunları kim yapabilir.

Hakaretlere ve işkenceye rağmen özdenetimini kaybetmedi, kendisine zulmedenlere asla zarar vermeye çalışmadı.

İsa, düşmanlarının elinde acılar içinde ölene dek Tanrı’ya sadık kaldı.  İnsan olarak yaşamının son gününde nelere dayandığını bir düşünün. Tutuklandı, yalancı şahitlerce suçlandı, düzenbaz hâkimler tarafından suçlu bulundu, kalabalıkların alaylarına maruz kaldı ve askerlerden işkence gördü. Çarmıha çivilendiğinde “İşte tamamlandı” diye haykırarak son nefesini verdi. Ve öldükten sonraki üçüncü gün, gökteki Babası onu diriltti. Göğe alındı ve  Tanrı’nın sağına oturdu. İsa’nın ölümü bize, Tanrı’nın başlangıçta amaçladığı gibi, sonsuz yaşam fırsatı verdi.

Endişede değil Sevgide Kalın. Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ