SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,80 / Satış: 4,82
€ EURO → Alış: 5,59 / Satış: 5,61

ZAMANI SESSİZE ALIN

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 25.01.2018

Yıllar önce bir kardeşim bana “SEN RAB’LE SESSİZ ZAMAN GEÇİRİYOR MUSUN” diye sormuştu. Cevabım “Hayır”dı. Çünkü Rab’le geçirilecek sessiz zamanın ehemmiyetini henüz kavrayamamıştım. Kararlaştırdığımız bir gün birlikte şehir gürültüsünden uzak ormanlık bir alana gitmiştik ve birbirimizden uzaklaşarak uygun bir yer bulup oturmuş, sadece Rabbi düşünerek iç dünyamızda Kutsal Ruh’la buluşmaya karar vermiştik. Bir süre sonra kendimden geçmişim ve ağlayarak yüksek sesle dua etmeye başlamışım. O kardeşin baş ucumda “Amin amin ya Rab!” sesleriyle kendine geldim. Nasıl ve niçin dua ettiğimi hatırlamıyorum ama o kadar dolmuştum ki Kutsal Ruh’la hala ağlamaya devam ediyordum.

İşte o günden sonra belirli aralıkla RAB’LE SESSİZ ZAMAN GEÇİRMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUM. Aldığım bereket ve esenliği yaz deseniz bana, bunun boyutunu ifade edecek sözcük bulamam sanırım.

Tanrı’nın ebedi hakikatleri hakkında ciddi düşünme zamanı bereketlerle doludur. Bu zamanı Onunla yaşarsak, sonsuz yaşam yolunda daha hızlı ilerleme fırsatı bulacağız. Onun için yaşanın, kendimiz için yaşamaktan, bencil, zevk, amaç, planlarımızdan ve Tanrı’ya aykırı kaygılarımızdan vazgeçmekten ibaret olduğunu anlamalıyız. Kendi “krallığımızı”, kariyer ve adımızı inşa etmeyi bırakıp, Onun Krallığı, adı ve yüceliği için çalışmalıyız. RAB’LE GEÇİRECEĞİMİZ SESSİZ ZAMAN bize onun sesini içimizdeki Kutsal Ruh aracılığı ile duymamızı sağlayacaktır.

Kelamında şunları söylüyor Rab; “Özgür insanlar olarak yaşayın, ancak özgürlüğünüzü kötülük yapmak için bahane etmeyin. Tanrı’nın kulları olarak yaşayın.”* Çünkü Rab`bin çağrısını aldığı zaman köle olan kimse, şimdi Rab`bin özgürüdür. Özgürken çağrılan kişi de Mesih`in kölesidir. Yüreğimizi SESSİZ ZAMANDA Rab’e açarak bu özgürlüğü doyasıya yaşamak elimizde. Her birimiz kendimizi ruhça geliştirmek için Rab’le bolca zaman geçirmeye adayalım.

Her kavrayışı aşan Mesih’in esenliği kalplerimizi, düşüncelerimizi korur. Uyanık olmayınca esenliği kaybeder, kargaşa yaşarız. RAB’LE SESSİZ ZAMAN GEÇİREREK dua edip, Rab’e bağladığını hissederiz. O yüksek ilahi bağı hiç tatmadıysak, farkı anlayamayız; her zamanki duamıza devam ederiz ve değişmiş olarak oradan ayrılmayız.
Sebebini, Rabbi ne ile üzdüğümüzü göstermesi için Kutsal Ruh’a sormalıyız… Boş sözlerin, boş geçen zamanların, Mesih’e yakışmayan düşünce ve konuşmaların, kalbimize girmesine izin verdiğimiz yanlış ve yararsız her şey için özür dilemeye başlamalıyız. Biz dikkatli ve uyanık değilken, hayatımıza birçok kirli şey girer…Dışarıya çıkmadan önce olabildiğince sabahın erken saatleri sessiz zaman için ideal saatlerdir. Bu zamanda Kutsal Kitap okuyabilir, sessizce veya yüksek sesle dua edebiliriz.

SESSİZ ZAMANDA dua ederek Tanrı ile baş başa zaman geçirmenin ayrıcalığını fark edecek bunu alışkanlık haline getireceksiniz. Şayet henüz Rable sessiz zaman geçirmediyseniz tavsiye ediyorum hemen yarın başlayın.

 

Endişede değil Sevgide Kalın. Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

*1.Petrus 2:16
YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. timo dedi ki:

    Teşviğiniz için teşekkürler.

YORUM YAZ