SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

ZAMANI ZAMANINDA DEĞERLENDİRMEK _ 1

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 07.12.2017

Ne yaparsak yapalım zamanın geçmesine hiçbir şekilde engel olmayız. Geçen zamanı geri getiremediğimize göre zamanı iyi değerlendirmek gerekmektedir. Boşa geçirilen bir zaman insan için çok büyük bir kayıptır. Bu nedenle yaşamımızda geçen her anımızı etkili şekilde değerlendirmeli, yapmamız gereken kutsallaşma sürecini yerine getirmeliyiz. Unutmamak gerekir ki zaman sorumluluklarımızı yerine getirmek için ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeydir. Sonradan pişman olmamak için zamanımızı etkili bir şekilde Rabbe izzet vermekle geçirmeliyiz.

Yaşamlarımızda denetim en önemli olgunluk işaretlerinden biridir. İnsan bu noktada gelişirler ve bu gelişimi de görürler veya tamamen gerilerler. Denetimle olgun bir yaşam arasında büyük bir bağlantı vardır. Zamanımızı nasıl kullandığımız, ekonomimizi nasıl düzenlediğiniz, öfkemizle nasıl başa çıkabildiğimiz, sağlığımızı nasıl koruduğumuz denetiminizle alakalıdır. Dolayısı ile bütün bunlarla birlikte ruhsal sağlığımız ve iman dengelerinizde bu konuyla bağlantılıdır.

İnsana verilen ömür, bir fırsattır. Fırsat ise lütuftur. İnsanın, kendisine verilen ömrü, faydasız işlerle telef etmesi Tanrının bizi kendi benzeyişinde yarattığı gerçeğine ters düşer. Bunun için vakitlerimizi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmalı, en kıymetli şeyi sonsuz yaşamı elde etmekte kullanmalıyız. İman ile dolmaya ihtiyacımız var. İman dayanma gücü verir. Dayanma gücüne ihtiyacımız var çünkü yorucu ve kurak bir diyarda yaşıyoruz.

Rabbin kelamı şöyle diyor. “Sizlerse aydınlandıktan sonra acılarla dolu büyük bir mücadeleye dayandığınız o ilk günleri anımsayın.”1 Yine Rab şöyle sesleniyor bizlere. “Ama siz, sevgili kardeşlerim, kendinizi tümden kutsal olan imanınızın temeli üzerinde geliştirin. Kutsal Ruh’un yönetiminde dua edin.”2 Rabbimizin merhametinin bizi sonsuz yaşama kavuşturacak olan merhametini beklerken kendimizi Tanrı’nın sevgisinde koruyalım. Kimini ateşten çekip kurtarın. Kimine de sevgiyle merhamet edin. Ama günahlı bir bedenin lekelediği giysiden bile tiksinin.

“Kurtarıcımız tek Tanrı, sizi düşmekten alıkoyacak, büyük sevinç içinde lekesiz olarak yüce huzuruna çıkaracak güçtedir.”3

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü örter.

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

 

1 – Yahuda 1:20
2 – Yahuda 1:24
3 – İbraniler 10:32
YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ