SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

ZAMANI ZAMANINDA DEĞERLENDİRMEK _ 2

Mustafa Mızrak
Mustafa Mızrak
  • 14.12.2017

Hayatımızın büyük bir kısmını zaman hırsızlarının kullanmalarına izin veririz. Zamanı boş vere harcamayı bırakıp, Rab’bin olan ve bize  lütfedilen bu yaşamı vaat edilen sonsuz yaşamın temellerini sağlam atmakla geçirelim. Farkında olmadan çevremizde zamanımızın büyük bir kısmını çalan “dakika eziciler” değerli vaktimizi alıp süpürürler. Yapmayı planladığımız yeni eylemler için ters gitmesi muhtemel şeyleri öngörülebilirsek, beklenmedik bir kriz ile karşılaştığımızda kimi zaman büyük zorluklarla uğraşmak durumunda kalırız. Dünyasal mânada zamanı sevgi denetiminde en iyi şekilde kullanarak, işlerimizin etkin bir biçimde yapılmasına izin vermeliyiz.

Genelde plansız ve programsız yaşamlar bizleri çok yorar ve strese sokar. Plansızlık hem stres yaratır hem de gelecek hakkında hatta bazıları için ertesi gün hakkında bile bir fikir oluşturamama problemi yaratır. Bazen planlama zamanımızın çoğunu alabilir ama uzun vadede bizi rahatlatır. Rab’bin kelamında şöyle yazılıdır: “Dinleyin şimdi, ‘Bugün ya da yarın filan kente gideceğiz, orada bir yıl kalıp ticaret yapacak, para kazanacağız’ diyen sizler, yarın ne olacağını bilmiyorsunuz. Yaşamınız nedir ki? Kısa süre görünen, sonra yitip giden buğu gibisiniz. Bunun yerine, ‘Rab dilerse yaşayacak, şunu şunu yapacağız’ demelisiniz.”*

Kimi zaman para kazanmak, kimi zaman başarılı olmak isteriz. Bizler ürün almak için ekeriz ama büyüten Rab’dir. Tutumumuz sadece planlamayı değil ama planın kendisini etkiler. Zamanın boşa harcanması Rab’be yapılan ve belki de farkında olmadan yapılan bir saygısızlıktır. Kişilerin düzensiz yaşamı beynin bazı kimyasal maddelerinin düzeylerini ve dağılımlarını da bozar. Bu bozulmalar yüzünden kişide motivasyon kaybı ve enerji düşüklüğü görülebilir. Bunun sonucunda kişi depresyona aday hale gelir ve bu durumun ilerlemesi çok ciddi sonuçlar meydana getirebilir. Zamanı düzensiz harcamak bazen kendimizi harcamak noktasına kadar varabilir.

Kültürümüzde iyi niyet bildiren bir söz vardır. Aslında düşündürücüdür. “Allah yüreğine/kalbine göre versin” derler. Acaba iyi bir dua mı yoksa beddua mı tam bilemiyorum. Çünkü eğer yüreğimizden geçenlere göre alsaydık hepimiz Tanrı’dan kötü şeyler alırdık. Çünkü Rab kelamında, “Yürek her şeyden daha aldatıcıdır, iyileşmez, Onu kim anlayabilir.”** “Ya Rab yaşamlarımızda bizim değil ama mutlak senin istediğin olsun” demek yaşamımızdaki Rab’bin planlarının işleyişine izin vermektir.

Kardeşler herkes kendi yarışını, kendisi için koşar. Bu yarış klasik, geleneksel bir iman yaşantısını ifade etmiyor. Canlı ve emek isteyen bir yarıştan bahsediyoruz. İman eden kurtulur ancak ödüller nasıl yarıştığımızla ilgili olacaktır.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü örter.

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

*Yakup 4:13-15

**Yeremya 17:9

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ