4 Mart 2021 Perşembe

10 Hristiyan Gençten 9’u İklim Değişikliğinden Endişe Duyuyor

Youthscape Araştırma Merkezi ile birlikte uluslararası yardım ajansı Tearfund tarafından, ‘Evimiz Yanıyor-Kilise İklim Hareketsizliği Nedeniyle Gençleri Nasıl Kaybedebilir?’ başlıklı bir rapor gerçekleştirildi. Araştırma Merkezi’nin düzenlediği ankete katılan her on Hristiyan gençten dokuzu iklim değişikliği konusunda endişeli olduğunu belirtirken, 10 kişiden sadece biri kiliselerin bu konuda elinden geleni yaptığına inandığını söyledi.

Araştırmaya yaşları 14 ila 19 arasında değişen 630 İngiliz Hristiyan genç katıldı.

Anketin yanı sıra, 16-23 yaş aralığındaki 23 kişilik bir grup, genç Hristiyan iklim aktivistlerinin ve genç siyahi Hristiyanların deneyimlerini araştıran bir dizi odak grupta yer aldı. Gençlerin yüzde 86’sı inançlarının onlara adaletsizliğe karşı durmayı öğrettiğini söylerken, yüzde 84’ü iklim değişikliğiyle mücadelenin önemli olduğunu belirtti.

Dot Tyler

Tearfund’da gençlik ve yeni nesil ekip başkanı Dot Tyler, yetişkinlerin iklim değişikliği konusunda gençlerden çok şey öğrenebileceğini söyledi. Tyler, ‘‘Bence öğrenebileceğimiz en büyük şey tutku ve Kutsal Yazılar’dan ilham almaktır. Muhtemelen genç oldukları için, çok siyah ve beyazlar. Kutsal Kitap, yaratılışı önemsememizi ve insanları sevmemizi buyuruyorsa, iklim değişikliğiyle mücadele etmemiz gerekiyor’’ dedi.

‘Geleceğimizi Koruyalım”

Anket ayrıca Hristiyan gençlerin yüzde 57’nin geçen yıl iklim değişikliği üzerinde dua ettiğini gösterdi. Glasgow’da araştırmaya katılan 21 yaşındaki tıp öğrencisi Rebekah Wilson, ‘‘İklim değişikliğini görmezden gelerek veya öncelik listemizin alt kısmına yerleştirerek, günümüzde iklim değişikliğinden zarar gören Tanrı’nın çocuklarının endişelerini, geçim kaynaklarını ve yaşamlarını gözden kaçırıyoruz. İklim değişikliğini erteleyebileceğimiz bir sorun olarak göremeyiz, bundan etkilenen insanlar için acil önlemler almalıyız’’ ifadelerinde bulundu.

Dr. Lucie Shuker

Youthscape Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Lucie Shuker, ‘‘Gençlerin yaratabileceği etkiyi görmek için sadece Greta Thunberg ve Vanessa Nakate’e bakmamız gerekiyor. Dünyanın dört bir yanında gençler, iklim aciliyetine yanıt olarak seslerini yükseltiyor. Şimdi bu tutkunun Birleşik Krallık’taki Hristiyan gençler tarafından paylaşıldığını biliyoruz. Ankete katılanlar artık kiliselerin dinlemesini ve harekete geçmesini istiyor’’ dedi.

Tearfund diğer kuruluşlarla birlikte kilise liderleri ve cemaatlerin iklim krizine yanıt vermelerine yardımcı olacak İklim Acil Durum Araç Kitini tasarladı. Kit, kiliselere kendi acil iklim durumlarını nasıl ilan edecekleri ve karbon emisyonunu azaltarak üyelerini nasıl harekete geçirecekleri konusunda rehberlik ediyor.

Dr. Ruth Valerio

Tearfund Küresel Savunuculuk Direktörü Dr. Ruth Valerio, ‘‘Anketin sonuçları net: Gençler kilisenin dinlemesini ve harekete geçmesini istiyor. Aksi takdirde, Tanrı’nın sevdiği ve bizi korumaya çağırdığı dünyamız yara alacak. Kiliseler, gençlerini dinlemek için platformlarını kullanmalı ve kuraklık, kıtlık ve şiddetli hava olayları gibi iklim değişikliğinin yaşamı tehdit eden sonuçlarına maruz kalan savunmasızlar için harekete geçmeli’’ dedi. (premierchristian)

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi