fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

13 Yaşındaki Milli Satranç Oyuncumuz Yağız Kaan Erdoğmuş, ‘Tarihin En İyisi’ni 41 Saniyede Mat Etti

Dünyanın en genç ‘büyükustası’ milli satranç sporcusu 13 yaşındaki Yağız Kaan Erdoğmuş, ‘tarihin en iyisi’ unvanlı Magnus Carlsen’i 41.2 saniyede mat etti.

13 yaşındaki milli satranç oyuncumuz Yağız Kaan Erdoğmuş, katıldığı turnuvada dünyanın gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusu olarak gösterilen Magnus Carlsen ile karşı karşıya geldi. Yağız Kaan, Carlsen’i 41.2 saniyede mat etmeyi başardı.

Dünyanın En Genç Büyükustası Unvanını Aldı

Yağız Kaan Erdoğmuş, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) sıralamasına göre aktif sporcular arasındaki en genç büyükusta (“Grand Master” – GM) unvanının sahibi.

12 yaşında “büyükusta” unvanı alarak tarihte bunu başaran dördüncü en genç isim olan Türk milli satranç oyuncusu Yağız Kaan Erdoğmuş, “tarihin en iyisi” olarak anılan Norveçli büyükusta Magnus Carlsen’i 41.2 saniyede mat etti.

33 yaşındaki Norveçli satranç büyükustası Magnus Carlsen’in beş dünya satranç, dört dünya hızlı satranç ve altı dünya blitz satranç şampiyonluğu bulunuyor.

Nisan ayında Grenke Açık Satranç Turnuvası’nda mücadele eden Yağız Kaan, son normunu da tamamlayarak GM unvanı almasıyla tarihte bunu başaran dördüncü en genç isim oldu.

Yağız Kaan ile birlikte Türkiye’deki büyükusta sayısı 16’ya yükseldi. (EuroNews)

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi