27 Şubat 2021 Cumartesi

2 Milyon Yıllık İnsansı Kafatası Bulundu

Güney Afrika’da yapılan kazılarda 2 milyon yıllık bir insansı kafatası bulundu. Paranthropus robustus türünün erkeğine ait olan kafatası üzerinde yapılan çalışmalar türün iklim değişikliğine bağlı olarak hızlıca evrimleştiğine işaret ediyor.

Güney Afrika’nın fosil zengini bölgesi Drimolen’de bilim dünyasını heyecanlandıran bir keşfin sonuçları paylaşıldı.

Nature Ecology ve Evolution dergisinde yayımlanan araştırmada bölgede 2 milyon yaşında bir Paranthropus robustus kafatası bulunduğu belirtildi.

Türün erkeğine ait olduğu belirtilen kafatası, paranthropus robustus türüne dair tahminleri de değiştirdi. Erkeği, kadınına göre daha iri yapılı olan paranthropus robustusların türün başlangıcından itibaren böyle evrildiği düşünülüyordu.

Ancak bulunan kafatasında yapılan incelemeler paranthropus robustus türündeki insansıların (Hominini) iklim değişikliğine bağlı olarak hızlıca evrimleştiğine işaret ediyor. Daha önceki hipotezler Paranthropus robustusların cinsiyete bağlı olarak farklılaştığını iddia ediyordu.

Yayımlanan sonuçlara göre bölgede 2 milyon yıl önce yaşanan iklim değişikliği nedeniyle erkekler daha büyük yapıya sahip oldu. Türün kadını ve erkeği arasında modern zaman primatlarından gorillalar ve orangutanlar gibi fark bulunuyor.

Ayrıca türe dair bilinen bir diğer özellik ise Paranthropus robustus insansılarının beyinlerinin küçük, dişlerinin ise oldukça büyük olması. Bölgede birkaç yıl önce bir homo erectus fosili de bulunmuştu.

Farklı dönemlerde yaşayan bu iki türü ayıran en bariz farklardan biri ise homo erectusların beyinlerinin büyük ancak dişlerinin küçük olması.

Araştırmacılar daha önce paranthropus robustusların modern zamanda Güney Afrika’ya denk gelen bölgede ortaya çıkmasının Australopithecus türünün yok olmasıyla aynı zamanda denk geldiğini tespit etmişti.

İklim değişikliğinin australopithecus yok olmasına neden olduğu biliniyordu. Yeni araştırma paranthropus robustusların da iklim değişikliğinden önemli ölçüde etkilendiğini ortaya koydu. (NTV)

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi