7 Mayıs 2021 Cuma

2020’de 2 Bin 200 Nijeryalı Hristiyan Hayatını Kaybetti

Uluslararası Sivil Özgürlükler Topluluğu (International Society for Civil Liberties) ve Rule of Law tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Nijerya’da binlerce Hristiyan inançları nedeniyle hayatını kaybetti. 

Çarşamba günü yayınlanan rapor, 2020 yılı boyunca 2.200, 2009’dan bu yana ise 34 bin 400 Nijeryalı Hristiyanın öldürüldüğünü bildirdi. 

Intersociety lideri ve kurucusu Emeka Umeagbalasi’ye göre, Nijerya hükümeti Hristiyanlara yönelik katliamları eşkıyalık veya aşiretler arası şiddet olayı şeklinde bildirerek örtbas ediyor. Umeagbalasi, Hristiyanlara yönelik saldırıların Nijerya’yı dini yönetim altına alma planının bir parçası olduğunu iddia ederek, saldırıları durdurmak adına hiçbir şey yapmayan hükümeti eleştirdi.

Umeagbalasi, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari’nin Anayasa’ya aykırı davrandığını belirterek, ‘‘Anayasa’da devletin dini inanca sahip olması yasak. Anayasa, Nijerya silahlı kuvvetlerinin oluşumunun bölgesel veya dini dengeyi yansıtması gerektiğini açıkça belirtiyor, ancak cumhurbaşkanı tarafından yerine getirilmiyor’’ dedi. 

Intersociety raporuna göre Buhari, Hristiyanların atamalarını engellerken yerel halkı yüksek pozisyonlara atıyor. Buhari’nin 2015’te seçilmesinin ardından siyaset, güvenlik ve yargı alanındaki en önemli 39 pozisyondan 32’sine dini farklılıklar göz önünde bulundurularak atama yapıldı. 

Öldürülmek İstemiyoruz. Çocukları Öldürmeyin / Ailemizi Öldürdüler

Christian Post’a göre, Haziran ayında Nijerya’daki beş büyük radikal grup Hristiyanlara karşı birleşti. Umeagbalasi, ‘‘Ülke, radikal gruplar tarafından ele geçiriliyor. Kuzeyde işleri bittiğinde, güneye inecekler’’ dedi. Umeagbalasi, Nijerya hükümetinin silahlı kuvvetlere radikal örgütlerin saldırıları karşısında geri çekilme emri verdiğini de sözlerine ekledi.

Umeagbalasi, ‘‘Fulani tetikçilerine ateş etmemeleri veya tutuklamamaları için Nijerya ordularına verilen bir güvenlik kodu var. Hristiyan Ordusu liderleri buna dikkatimi çekti. Askerler, kimsenin ateş etmemesi yönünde bir talimat olduğunu söyledi. Saldırı altındaysanız geri çekilmelisiniz’’ açıklamasında bulundu. 

Umeagbalasi, terörle mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen komutanların farklı görevlere nakledildikleri söyleyerek, ‘‘Komutanların farklı görevlere alınmasıyla ülkeyi daha güvenli hale getiremezler’’ dedi. (CHL)

Öğrencilerin Dörtte Birinden Fazlası Kiliseye Gitmiyor

Yeni bir anket, lise ve üniversite öğrencilerinin yaklaşık yüzde 30'unun, koronavirüs salgını öncesinde de kilise hizmetlerine katılmadığını...

Organlarını Kaybeden Adam, Hristiyan Parçaya İlham Oldu

Hristiyan müzik grubu MercyMe, Perşembe günü ulusal bir ABC televizyon seyircisine yeni hit şarkıları ''Say I Won't''un...

Kilise Topluluklarındaki Ailelere, Kardeş Evlat Edinme Çağrısı

Yeni rakamlar, İngiltere'de evlat edinilmeyi bekleyen 2 bin çocuğun yaklaşık yarısının iki veya daha fazla kardeşi olduğunu...

Kilise Liderlerinden Aşı Pasaportlarına Karşı Mektup

İngiltere'de 1000'e yakın kilise lideri, aşı pasaportlarının uygulanmasına karşı çıkan açık bir mektup derledi.İngiltere Başbakanı Boris Johnson...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi