27 Şubat 2021 Cumartesi

2020’de Hristiyan Olmanın En Zor Olduğu Ülkeler Açıklandı

Her gün dünya genelinde 8 Hristiyan inançları nedeniyle öldürülüyor. Her hafta 182 kilise saldırıya uğrarken, her ay 309 Hristiyan haksız yere tutuklanıyor. Bundan dolayı Open Doors Kuruluşu, Hristiyanların inançları nedeniyle en fazla zulüm gördüğü ilk 50 ülkeyi, 2020 Dünya İzleme Listesi’nde (WWL) bildirdi.

Open Doors Başkanı ve CEO’su David Curry, ‘‘Bu durumun devam etmesine izin veremeyiz. İnsanların çığlıklarını işitme sorumluluğumuz var’’ dedi.

Listelenen ülkelerde 260 milyon Hristiyanın zulme maruz kaldığı görülüyor. İlk 50 ülkenin dışında kalan Meksika, Çad ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi 23 ülkede zulüm gören Hristiyanların sayısı ise 50 milyon. Geçen yıl 40 ülkede Hristiyanlar çok yüksek seviyede zulme maruz kalırken, yeni yılda bu sayı 45 ülkeye yükseldi.

İsa Mesih’i İzlemenin En Zor Olduğu Ülkeler

1. Kuzey Kore

2. Afganistan

3. Somali

4. Libya

5. Pakistan

6. Eritre

7. Sudan

8. Yemen

9. İran

10. Hindistan

Open Doors, 1992 yılından itibaren dünya genelinde Hristiyanların maruz kaldığı zulümleri izliyor. Kuzey Kore, 2002 yılından bu yana ilk sırada yer alıyor.

2020 listesi, 1 Kasım 2018’den 31 Ekim 2019’a kadar devam eden çalışmalara dayanıyor 60’tan fazla ülkedeki Open Doors çalışanlarının raporlarından derlendi. Curry, listenin Hristiyanların maruz kaldığı zulüm hakkında en kapsamlı verileri sağladığını söyledi.

Geçen yıl, Hindistan ilk kez ilk 10’a girerken, Çin 43. sıradan 27. sıraya yükselmişti. Her 5 Asyalı Hristiyandan 2’sinin yüksek seviyede zulme maruz kaldığı açıklandı. Çin’in hem devlet onaylı hem de yer altı kiliselere yönelik baskısına değinen Curry, ”Çin hükümeti, Hristiyan vatandaşlara yönelik benzersiz insan hakları suçu işliyor ve ülkesindeki dini duyguları silmeye çalışıyor. Ancak tüm zulüm, baskı ve gözetimlere rağmen Hristiyanlığı ortadan kaldırmayı başaramadılar. Bunun yerine, yeraltı Hıristiyan topluluğu bir araya geldi ve dünyanın dikkatini maruz kaldıkları zulme çekmeye çalışıyorlar. Onların bu çağrısına katılacağız” dedi.

Çinli pastör Jian Zhu ise, ”Hristiyanlara yönelik zulüm 1979’dan beri gördüğüm en kötü şey. Hristiyanların sahip olduğu kardeşlik bağı, hükümet tarafından bir tehdit olarak görülüyor” ifadelerinde bulundu.

Özellikle kadınlara odaklanan Open Doors, bireyler, aileler ve cemaatler üzerindeki sosyal ve resmi baskılar da dahil olmak üzere 6 kategoride zulümleri takip ediyor. Hristiyanların en çok şiddet gördüğü kategoride ise, ülkeler birden değişiyor. Yukarıdaki listeden sadece Pakistan ve Hindistan kalıyor.

Hristiyanların En Çok Şiddet Gördüğü 10 Ülke

1. Pakistan

2. Nijerya

3. Mısır

4. Orta Afrika Cumhuriyeti

5. Burkina Faso

6. Kolombiya

7. Kamerun

8. Hindistan

9. Mali

10. Sri Lanka

Hristiyanların en çok şiddete maruz kaldığı ülkelerden beşi, Sahra Çölü ve Afrika savanı arasında kalıyor. Fulani çobanlar ve Hristiyan çiftçiler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Hükümetlerin güçsüz olması, vatandaşlarını savunmasız bırakıyor.

Afrika’nın en yüksek Hristiyan nüfusunun görüldüğü Nijerya, genel olarak 12. sırada yer almasına rağmen, şiddet konusunda Pakistan’ın gerisinde 2. sırada yer alıyor. İnançları nedeniyle öldürülen Hristiyanların sayısında ise, 1. sırada. Open Doors, 2020’de 1.350 Hristiyanın öldürüldüğünü açıkladı.

Hristiyanların En Çok Hayatlarını Kaybettiği Ülkeler

1. Nijerya: 1.350

2. Orta Afrika Cumhuriyeti: 924

3. Sri Lanka: 200

4. Demokratik Kongo Cumhuriyeti: 152

5. Güney Sudan: 100

6. Burkina Faso: 50

7. Mısır: 23

8. Pakistan: 20

9. Bilinmiyor: 20

10. Kolombiya: 16

Sri Lanka, geçtiğimiz yıl Paskalya döneminde kiliselere ve otellere düzenlenen intihar bombaları nedeniyle 46. sıradan 16. sıraya yükseldi.  En büyük ve en trajik sıçrama ise, geçen sene ilk 50’ye bile girmeyen Burkina Faso’da yaşandı. Düzinelerce rahibin ve pastörün kaçırılıp, öldürüldüğü ülkede 200’den fazla kilise kapatıldı. Birleşmiş Milletler, yaklaşık 500 bin kişinin yerlerinden edildiğini tahmin ediyor.

Afrika Stratejik Araştırma Merkezi, saldırıların 2017’den bu yana 4 katına çıktığını ve ölümlerin 2019’da yüzde 60 arttığını açıkladı. Burkina Faso’da hayatını kaybeden Hristiyanların sayısı ise 50. Raporda Boko Haram’dan altı kat daha ölümcül olan Fulani çobanlarının saldırılarına da değinildi.

Hristiyanların kaçırılması, bu yıl yeni izlenen bir kategori oldu. Dünya çapında 1052 Hristiyan kaçırıldı. Listenin başında 224 kaçırılma vakası ile Nijerya bulunuyor. Zorla evliliklerin gerçekleştirildiği Nijerya’da Hristiyanların evlerine ve iş yerlerine saldırılar düzenleniyor.

Hristiyanların cinsel şiddete uğradığı 7 ülkeden 4’ü, Arap Yarımadası’nda bulunuyor. Bu ülkeler; Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri. Nijerya ise sekizinci sırada yer alıyor. Dünya çapında 8.537 kayıtlı cinsel istismar vakası gerçekleşirken, Open Doors, bu sayının buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu söylüyor. Çünkü birçok saldırı raporlara yansımıyor.

Hindistan, dayak ve ölüm tehditlerini içeren fiziksel veya zihinsel istismar kategorisinde ilk sırada yer alıyor. Milliyetçiliğin yükselişte olduğu ülkede dünya genelindeki 14.645 vakanın 1.445’i gerçekleşti. Çin ise insan hakları ihlali kategorisinde ilk sırada. Çin’de 1.147 Hristiyan, inançları nedeniyle tutuklandı. Kiliselerin kapatılması ve saldırıya uğraması ise 1.847’den 9.488’e yükseldi. Angola 2.000 ile ikinci, Ruanda 700 ile üçüncü oldu.

Open Doors, birçok ülkede yukarıdaki ihlallerin tam olarak belgelenmesinin çok zor olduğu konusunda uyardı.

Kiliselerin En Çok Saldırıya Uğradığı ve Kapatıldığı Ülkeler

1. Çin: 5.576

2. Angola: 2.000

3. Ruanda: 700

4. Myanmar: 204

5. Nijerya: 150

6. Etiyopya: 124

7. Burundi: 100

8. Mali: 100

9. Pakistan: 58

10. Burkina Faso: 50

Orta Doğu’da ise, 5 Hristiyandan 4’ü yüksek seviyede zulme maruz kalıyor. Özellikle Suriye ve Irak’ta Hristiyan nüfusu hızla azalıyor. Suriye, 2011 yılında iç savaşın başlamasından bu yana Hristiyan nüfusunun yüzde 75’ini kaybetti ve Hristiyan nüfusu 2.2 milyondan 744.000’e geriledi. Irak ise, 2003 yılındaki Körfez Savaşı’ndan bu yana Hristiyan nüfusunun yüzde 87’sini kaybetti ve Hristiyan nüfusu tahmini olarak 1.5 milyondan 202.000’e geriledi.

Open Doors, Hristiyanlığın en çok zulüm gören din olduğuna inanıyor. 2020 İzleme Listesi’ndeki tek iyi haber ise, 2.5 milyon Hristiyanın yaşadığı Etiyopya’dan geldi. Nobel ödülü kazanan Başbakan Abiy Ahmet’in yaptığı reformlar ve barış çalışmaları sonucunda artan mezhep çatışmalarına rağmen Etiyopya 28. sıradan 39. sıraya geriledi.

Open Doors, Pakistan’daki Asia Bibi’nin olumlu durumuna da dikkat çekti. Dokuz yıllık tutukluluk sürecinin ardından Mayıs 2019’da, beş çocuklu Hristiyan annenin Kanada’ya göç etmesine izin verildi.

Open Doors, ”Zulüm gören Hristiyanların çektiği acılar istatistiklere kaydedilemez. Sayıların arkasında milyonlarca insan bulunuyor ve her birinin kendi hikâyesi var. Bu hikâyeler, derin acının yanı sıra cesareti ve güçlü imanı da içeriyor” ifadelerinde bulundu. (CT)

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi