4 Şubat 2023 Cumartesi

2022’de 44 Milyondan Fazla Kürtaj Gerçekleşti

İstatistikler, kürtajın dünya genelinde dördüncü kez önde gelen ölüm nedenleri arasında yer aldığını gösterdi. 2022’de gerçekleşen kürtaj sayısı, bulaşıcı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin yaklaşık dört katı.

Dünya çapında gerçek zamanlı istatistikler sağlayan Worldometer, kürtaj sayısı hakkında verileri düzenli olarak takip etmektedir. Veriler, 2022 yılında dünya genelinde 44 milyondan fazla kürtajın gerçekleştiğini gösterdi.

Dünya Sağlık Örgütü ise, her yıl yaklaşık 73 milyon kürtajın gerçekleştiğini açıkladı. Worldometer, 2022’de ikinci önde gelen ölüm nedeninin yaklaşık 13 milyon can kaybına neden olan bulaşıcı hastalıklar olduğunu bildirdi. 8 milyon kişi kanser nedeniyle ve yaklaşık 2 milyon kişi AIDS nedeniyle hayatını kaybederken, 5 milyon kişi sigara ve 2.5 milyon kişi alkol tüketimine bağlı olarak hayatını kaybetti.

Geçen yıl 1 milyondan fazla kişi trafik kazası nedeniyle hayatını kaybederken, 1 milyon kişi ise yaşamını sonlandırdı. 800 bin’den fazla kişi kirli suya bağlı hastalıklar, 500 bin kişi mevsimsel grip ve 400 bin’den fazla kişi sıtma nedeniyle hayatını kaybederken, 300 bin kadın doğum sırasında hayatını kaybetti. 1.209.570 kişi ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Worldometer, 2022’de dünya çapında 67 milyon kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Kürtajın da dâhil edilmesi durumunda 2022’de ölüm sayısı 100 milyonu geçiyor.

2022’de dünya nüfusu 8 milyarı aştı. 2022’de gerçekleşen kürtaj sayısı 2021 yılına kıyasla 44 milyon daha fazla. 2020’de yaklaşık 44 milyon kürtaj gerçekleşirken, 2019’da bu sayı yaklaşık 42 milyon idi. Son zamanlarda, kürtaj dünya çapında önde gelen ölüm nedenleri arasında yer alıyor.

Worldometer’in kürtaj istatistikleri, Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi’nin Dobbs – Jackson Kadın Sağlığı Örgütü kararını belirlediğini gösteriyor. Yaşam yanlısı savunuculuk grubu olan Susan B. Anthony Pro-Life America, Dobbs kararının ardından yürürlüğe giren yaşam yanlısı yasaların etkisini analiz etti. Yüksek Mahkeme, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli Roe-Wade kararını iptal etti. Susan B. Anthony Pro-Life America, Dobbs kararının ardından 2 Aralık itibarıyla gerçekleşen kürtaj sayısının 125 bin daha az olduğunu tahmin ediyor.

Florida’da gebeliğin 15. haftasından itibaren kürtajı yasaklayan yasa nedeniyle 3.805 daha az kürtaj gerçekleşti. Susan B. Anthony Pro-Life America, devam eden dava nedeniyle yedi eyalette yaklaşık 45bin kürtajın askıya alındığını bildirdi. Yaşam yanlısı grup, Dobbs kararını takiben eyaletler tarafından çıkarılan yasaların yaklaşık 175 bin kürtajı etkilediğini tahmin ediyor. (CT)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi