4 Mart 2021 Perşembe

27 İskoç Kilisesi, İbadeti Suç Kabul Eden Hükümete Dava Açtı

İskoçya’da 27 kilise lideri, İskoç Hükümeti’ne dava açarak mahkemelerin kiliseleri kapatan karantina önlemlerini gözden geçirmesini istedi.

Kilise liderleri, kısıtlamaların ibadeti suç hale getirdiğini belirterek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ve İskoç Anayasasının ihlal edildiğini açıkladı. The Christian Post, ‘kiliselerin hizmet vermesinin ve -örneğin- vaftiz töreni düzenlemesinin’ cezai bir suç kabul edildiğini duyurdu. 

İskoçya’da 8 Ocak’ta yeni karantina emirlerinin yürürlüğe girmesinin ardından, kilise liderleri Ocak ayı ortasında bakanlara bir mektup gönderdi. Mektupta, ‘‘İskoçya Bakanları, ibadethanelerin kapatılmasının orantısız bir adım olduğunu ve inanç özgürlüğü açısından ciddi sonuçları olan bir hareket olduğunu anlayamadı. İskoçya, Birleşik Krallık’ta ibadethaneleri kapatan tek ülke ve bu hareket aynı zamanda diğer ülkelerde getirilen kısıtlamalara aykırı’’ ifadeleri yer aldı.

İskoç Hükümeti Hukuk İşleri Müdürlüğü, bakanların salgın sırasında haklı olarak gerekli adımları atabileceklerini belirtti. Mektuba cevaben, ‘‘Halk sağlığını korumak amacıyla kiliselerin faaliyetlerinin düzenlenmesi devletin kontrolündedir. Yetkililer halk sağlığı hedeflerine hizmet etmek için karar verme hakkına sahiptir’’ denildi.

Kilise liderleri, salgın sırasında birçok insanın yüz yüze ibadet hizmetlerine ihtiyaç duyduğunu belirtti. Kilmaurs’daki Maxwell Kilisesi’nden Rev. Nathan Owens, ‘‘Kiliselerin açık olmasının sadece bir insan hakkı veya ülkenin anayasal meselesi olmadığını, aynı zamanda toplumumuzun salgına tepki vermesinde en hayati yollardan biri olduğunu düşünüyoruz’’ dedi.

John William-Noble

Aberdeen’deki Grace Baptist Kilisesi Pastörü John William-Noble, ‘‘Kiliseler, sağlığı ve güvenliği korumak amacıyla hükümet tarafından sunulan bir dizi yönergeyi takip etmiştir. Kiliseler, toplumun COVID açısından en güvenli yerlerinden biri olduğunu kanıtlamıştır’’ ifadelerinde bulundu. (CHL)

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi