3 Mart 2021 Çarşamba

4 Yıldır Kayıp Olan Pastörün Eşi, Umudunu Koruyor

Susanna Koh, 4 yıl önce Malezya’da kaçırılan pastör eşinin bulunması için dua ettiğini ve umudunu kaybetmediğini belirtti.

Raymond ve Susanna Koh

Raymond Koh, 13 Şubat 2017’de bir arkadaşının evine giderken kayboldu. Görüntülerde üç siyah arabayla çevrili bir arabaya zorla bindirildiği görülüyor. Araçların planlı bir şekilde motosikletler tarafından yönlendirildiği anlaşıldı.

Pastörün, Malezya’da Müjde’yi duyurması nedeniyle polis tarafından kaçırıldığı düşünülüyor. Susanna Koh, ‘‘Son dört yıl uzun ve birçok yönden zorlu geçti. Birincisi, eşimin durumunun belirsizliği ve nerede olduğunu bilmemek. Ayrıca polisin kaybolma ile ilgili soruşturmalarında herhangi bir çözüm bulunamadı’’ dedi.

Susanna, eşini en son 2017 Sevgililer Günü’nden önceki gün gördüğünü söyledi. Aile, dönemin İçişleri Bakanı ve şu anki Başbakanla görüşmesine rağmen pastörün nerede olduğuna dair bir bilgiye ulaşamadı.

Malezya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, Pastör Koh’un ortadan kaybolmasıyla ilgili kamuya açık bir soruşturma yürüttü. Komisyon, pastörün Malezya Polisine bağlı bir istihbarat birimi olan ‘Özel Şube’ adı verilen devlet görevlileri tarafından kaçırıldığını belirledi. Sonuç olarak, hükümet kaçırılma olayını tespit etmek için ‘Özel Görev Gücü’ oluşturdu, ancak rapor yayınlanmadı.

Susanna, ‘‘İnsan Hakları Komisyonu aslında polis soruşturmalarının boşluklar ve tutarsızlıklarla dolu olduğunu belirtti. Ben de inandırıcı olmadığını hissettim. Çünkü eşim kaçırılmış olsaydı, gerçekten tüm kaynaklarını o kişiyi bulmak için kullanırlardı. Ancak bunun tam tersi bazı bölgelerde soruşturmaları engellediklerini öğrendik’’ açıklamasında bulundu.

Koh ailesi

Geçen yıl hükümet ve polis aleyhine hukuk davası açmaya karar veren aile, duruşma tarihini bekliyor. Eşinin nerede olduğunu düşündüğü sorulduğunda Susanna, ‘‘Tutuklandığını ve kaçmanın zor olduğu yüksek güvenlikli bir hapishanede tutulduğu düşünüyorum. Ayrıca tabii ki hala hayatta olduğunu umuyorum’’ dedi.

Eşini dört yıldır görmemesine rağmen, Tanrı’yla kişisel bir ilişki kurduğunu ve Tanrı’nın kötülüğü nasıl iyiliğe çevirmek için çalıştığını görebildiğini söyleyen Susanna, ‘‘Başlangıçta bunun ailemiz için oldukça travmatik ve zor olduğunu söylemeliyim. Polis sorgulaması da bizi endişelendirdi. Ama Tanrı’ya şükür, üçüncü haftada Tanrı’yla sessiz zaman geçirmeye başladım. O’nun Sözüne odaklandığımda ve tapındığımda bedenimi ve ruhumu güçlendirdi. Bu hayatımda bir dönüm noktasıydı. Canlanmış bir şekilde geri döndüm ve polisle, basınla ve hatta siyasetçilerle yüzleşmeye başladım’’ dedi.

Susanna, farklı Malay kiliseleri duada birleştikçe Romalılarda yazıldığı gibi ‘Tanrı’nın kendisini sevenlerin iyiliği için nasıl çalıştığını’ görebildiğini belirtti. Yaşananların imanını güçlendirdiğini söyleyen Susanna, ‘‘Tanrı olmasaydı devam etmek çok zor olurdu, ancak bu durumun imanımı güçlendirdiğini ve bana esenlik verdiğini söyleyebilirim. Bu sıkıntılı ve zor koşullarda bile, Tanrı’nın ne kadar gerçek ve kişisel olduğunu görebiliyorum. Neye ihtiyacınız olduğunu biliyor ve ihtiyacınızı karşılıyor. Mezmur 23’te yazılanlar gibi. ‘RAB çobanımdır, doğru yollarda öncülük eder. Sakin suların kıyısına götürür. Kötülükten korkmam. Çomağı ve değneği güven verir bana.’ Eminim ki, Raymond nerede olursa olsun, Tanrı orada onunla birlikte’’ dedi. (premierchristian)

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi