1 Mart 2024 Cuma

6 Şubat Depremlerinde Hayatını Kaybedenler Anısına Vatikan Bahçeleri’ne Ağaç Dikildi

Türkiye’de geçen yıl 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler anısına, Vatikan Bahçeleri’ne bir zeytin ağacı dikildi.

“Asrın felaketi”nde yaşamını yitirenler, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Ufuk Ulutaş’ın girişimiyle Vatikan’da da anıldı.

Ulutaş ve büyükelçilik yetkilileri, hayatını kaybedenler ve Vatikan’a depremin ardından gösterdiği dayanışması için bir zeytin ağacını Vatikan Bahçeleri’ne dikti.

Büyükelçi Ulutaş, ağaç dikim töreni sonrasında AA muhabirine, “6 Şubat depremlerinin acısı devam ediyor. Çok sayıda can yitirdik maalesef. Yeniden yapılanma süreçleri devam ediyor” dedi.

Ulutaş, bugün Vatikan Bahçeleri’ne diktikleri ağacın önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Biz bugün burada, Vatikan Bahçeleri’nde bir zeytin ağacıyla yitirdiğimiz canları anmak istedik. Ayrıca bu süreçte uluslararası dayanışmanın birçok farklı örneğini gördük. Vatikan Şehir Devleti de bunun bir örneğiydi. Bir teşekkür mahiyetinde de Vatikan Bahçeleri’ne bir zeytin ağacı dikmek istedik. Acımızın hafifletilmesi mümkün değil.”

6 Şubat 2023’te toplam 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonucunda 50 bini aşkın vatandaş yaşamını yitirmişti.

(Kaynak: yirmidort.tv)

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi