9 Mart 2021 Salı

8 aydır Tutuklu Pastör Serbest Bırakıldı

Çin’de 8 aydır tutuklu olan Pastör Li Yingqiang serbest bırakıldı. 

Çin Hükümeti, sekiz ay hapis cezasına çarptırdığı Early Rain Covenant Kilisesinin pastörü Li Yingqiang’ı ceza sürecini tamamlaması üzerine serbest bıraktı. Hubei Eyaletindeki evine dönen Yingqiang aylar sonra ailesiyle tekrar bir araya geldi. Fakat kefaletle serbest bırakıldığı için bundan sonra düzenli olarak polis karakolunda görünmesi gerekecek.

Pastör Li, geri kalan 99 kilise üyesi ile birlikte Aralık 2018’de düzenlenen baskın sırasında tutuklanmıştı.

Li Yingqiang’ın serbest bırakıldığı haberi Facebook sosyal ağında açılan “Early Rain Covenant Kilisesi İçin Dua Et” sayfası üzerinden paylaşıldı. 

Resmi olamayan Calvinist Hristiyan topluluğu 2006 yılında kurulmuş ve günümüzde 500’e aşkın üyesi bulunmaktadır. 

Pastör Wang Yi de dahil olmak üzere diğer kilise üyeleri gözaltında tutulmaya devam ediliyor. Fakat pastör ve diğer üyelerin gözaltındaki durumu ve nerede olduğu hakkında hiçbir şey bilinmemektedir.

Serbest bırakılan birkaç kilise üyesinin anlattıklarına göre hükümet tutuklanan Hristiyanları “Hükümeti devirmeye teşvik etmek” ile suçluyor. 

Çin’deki bu tür suçlamalar 10 yıl hapisle cezalandırılmaktadır.

Polis ekipleri 9 Aralık 2018’de, Wang’ın evine baskın düzenledi. Tahminlere göre söz konusu baskın Pastör Wang’ın sosyal medya üzerinden dini savaş hakkındaki görüşlerini paylaşması üzerine düzenlenmişti. Pastörün yaptığı paylaşımda; dış ideolojinin “Hristiyan inancına ve düşünce özgürlüğünü savunanların görüşlerine ahlaki olarak uygun olmadığını” yazıyordu.

Hristiyan liderler herkesi Early Rain Covenant Kilisesinin halen tutuklu olan üyeleri ve Pastörü için dua etmeyi çağırıyor.

Haziran ayında, Pastor Wang Yi’nin karısı Jiang Rong ve oğlu, altı ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. (cnl.news/OD)

Altı Yıl Hapis Yatan İranlı Hristiyan, Yeniden Cezalandırıldı

Dine hakaret ve ulusal güvenlikle ilgili suçlamalar nedeniyle üç hafta tutuklu kalan İranlı Hristiyan, kefaletle serbest bırakıldı.Ebrahim...

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri Vefatlarının Yıldönümlerinde Anıldılar

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri, Şınorhk (Kalusdyan), Karekin II. (Kazancıyan), Mesrob II. (Mutafyan), vefatlarının yıldönümleri...

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürüldü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi