4 Şubat 2023 Cumartesi

98 Hristiyan Gözaltına Alındı

Eritre’de bir yeraltı kilisesine düzenlenen baskın sonucu 98 Hristiyan gözaltına alındı. 

Hristiyanların ibadet için toplandığı binalara baskın düzenlediği açıklandı. Başkent Asmara’nın güneyindeki Godaif bölgesine düzenlenen baskında 150 inanlı tutuklandı. Kısa bir süre sonra, yetkililer çocuklu bazı kadınları serbest bıraktı. Ancak 98 Hristiyan’ın Mai Serwa hapishanesinde tutukluluğu devam ediyor. 

Eritre’de inançları nedeniyle hapsedilen 300’den fazla Hristiyan olduğu tahmin ediliyor. Birçoğu, herhangi bir suçlama ve yargı süreci olmaksızın gözaltında tutuluyor. İnançlarından vazgeçmeyi reddeden Hristiyanların bazıları yaklaşık 15 yıldır cezaevinde tutuluyor. 

Eritre’de Hristiyanlar 20 yıldır zulme maruz kalıyor. Yetkililer Mayıs 2002’de kiliselerinin çoğunu kapatarak Ortodoks, Katolik ve Lutheran Kilisesi dışındaki tüm mezhepleri yasakladı. Hristiyan mahkûmların çoğunun Protestan olduğu düşünülüyor. Ülkede resmi olarak kayıtlı olan kiliseler bile sürekli denetim altında.

Yasaklanan kiliselerde ibadet etmeye devam eden Hristiyanlar hain olarak görülüyor. Bundan dolayı hapis cezası riskiyle yüzleşiyorlar. Tutuklanan Hristiyanlardan bazıları gündüzleri kavurucu çöl sıcağına ve geceleri keskin soğuğa maruz kalan çelik konteynırlarında tutuldu. İnançlarından vazgeçmeye zorlanan Hristiyanlar dövüldü ve işkence gördü. 

Hapishane yetkilileri yüksek sesle dua etmeyi, ilahi söylemeyi, vaaz vermeyi ve dini kitaplar okumayı yasaklıyor. İnançları nedeniyle hapsedilen Hıristiyanların tanıklığı sayesinde birçok mahkûmun Müjde’yi işittiği ve İsa Mesih’i kabul ettiği belirtildi. (CT)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi