8 Mart 2021 Pazartesi

İsveç: Hristiyan Okul Öğrencilerinin Yemek Öncesi Dua Etmesi Yasaklandı

İsveç’teki bir Hristiyan okul öncesi eğitim kurumunda yemek saatlerinde dua etmek ve Kutsal Kitap dersleri vermek yasaklandı.

Heatstreet, İsveç Umea’daki okul öncesi eğitim programı, öğle yemeğinden önce dua etmenin ve atıştırma saatlerini Kutsal Kitap dersleri eşliğinde sürdürmenin, okulların dini unsurları müfredata dahil etmesini yasaklayan ve ayrıca çocukların dini faaliyetlere katılmamasını güvence altına alan İsveç Eğitim Yasasını ihlal ettiğini bildirildi.

Salvation Army tarafından yönetilen okul öncesi eğitim okulu, öğrencilere yemek öncesi dua edip etmemek veya diğer dini faaliyetlerde bulunmak isteyip istemediğini seçme konusunda bir seçim hakkı vermemekle suçlanıyor.

Anaokulu müdürü Britt Marie Mårtensson, İsveç Eğitim Yasası’nın “farklı şekillerde yorumlanabileceğini” ve okulun yemeklerden önce dua etmenin öğrencilerin eğitiminin bir parçası olduğuna inanmadığını kabul etti.

Öğünlerden önce dua etmek yerine, öğrenciler artık tekerleme söylüyor ve yemeğe başlamadan önce güneş, yağmur veya kendi seçtikleri bir şeye teşekkür ediyorlar.

Okuldaki öğretmenler müfredattan duayı çıkarmak zorunda kalmaktan hayal kırıklığına uğradıklarını ifade ettiler, ancak yeni şeyler yapma biçimine uyum sağlamaya hazır görünüyorlar:

Mårtensson, “Üzücü bir durum çünkü dua bir gelenektir, fakat tekerleme de hoş ve çocuklara kime ve ne vermek istediklerini seçmelerine izin veriyor” diye belirtti.

Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi