22 Nisan 2021 Perşembe

Yunanistan’daki Katolik Liderler Ülkede Meydana Gelen Orman Yangınlarından Ders Almaya Çağırdı

Yunanistan’daki Katolik liderler, ülkelerinde en az 91 kişinin öldüğü ve 500’den fazla kişinin yaralandığı yüzyılın en kötü orman yangınlarından ders almaya çağırdı.

Yunan piskoposlar konferansının genel sekreteri Başpiskopos Nikolaos Printezis, “Bu trajedinin ardından Avrupa’nın her yanından yardım ve destek geldi. Sanırım bu yardımlar sayesinde şoku atlatacağız.” dedi.

Başpiskopos Printezis Katolik Haber Servisine ise, “Hala birçok tehlike söz konusu ve bu felaketlerin tekrarlanmasını önlemek için somut adımlara ihtiyacımız var. Hükümetimiz, kiliselerimiz ve genel olarak halk bundan ders almalıdır. ”diye söyledi.  

Yüksek rüzgarlarla körüklenen çok sayıda yangın  yüzlerce evi ve işletmeyi yok ettikten sonra, kurtarma ekipleri, Atina’nın dış mahallelerindeki yanmış enkaz içinde kayıp insanları aramaya devam etti.

Başpiskopos, Yunanistan ‘ın sekiz yıl süren ekonomik krizden kaynaklanan 270 milyar dolarlık bir uluslararası kurtarma paketini sonlandırmak için yapılan Haziran anlaşmasının ardından iyileşen koşulların artmasıyla tam umutların yükseldiği sırada bu krizin gerçekleşmiş olduğunu da kaydetti.

Printezis, “Bazı Katolik aileler de yakınlarını kaybetti ve piskoposluk bölgelerimizin hepsi hayatlarını kaybedenlerin ruhunu dualarla anımsadığı ayinler yaptı.” dedi.

“Bunlar Yunanistan için zor zamanlar ve sadece hükümet yetkililerini eleştirmek ve karşı çıkmaktan ziyade, tüm kesimin bütün ülke için işbirliği yapması ve birlikte çalışması esastır.” diye sözlerini tamamladı.

Caritas Yunanistan ise, hayatta kalanlara “psiko-sosyal desteğin” yanı sıra yaşamsal ihtiyaçlarının olduğuna dikkat çekti ve Atina Başpiskoposluğu’nun topladığı yardımların da organize edildiğini beyan etti.

Bu arada, Piskoposluk konferans başkanı Atina Başpiskoposu Sevastianos Rossolatos, İtalya’nın İnanç Haber Servisi’ne, birkaç şehir sakininin, alevlerden kaçmak için denize açılması sebebiyle trajik bir tablo çizdiğine dikkat çekti.  Kilise liderlerinin, başkalarını kurtarmak için hayatlarını riske atanlara ise minnettar olduğunu ayrıca ekledi.

Yunanistan ve Atina Başpiskoposu Leronymos ise,  bir Ortodoks manastırının yandığı Penteli’yi ziyaretinde gazetecilere, ülkede düzinelerce insanın kayıp olduğu bu zamanda “inanç, dua ve hepsinden önemlisi gerçekçi bir desteğe” ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

Ancak Printezis, Ortodoks liderlerin Katolik yardım tekliflerine cevap vermemiş olması ve krizin “kiliseleri bir araya getirmemiş olması sebebiyle” üzgün olduğunu da ayrıca sözlerine ekledi.

“Katolikler Yunanistan’da hala büyük zorluklarla karşılaşıyorlar; bazı Ortodoks liderlerle dostane ilişkilerimiz var ve her zaman işbirliği yapmaya hazır olmamıza rağmen, resmi olarak ekümenik ilişkiler yok. ” dedi.

“Elbette, iyimser kalmak zorundayız.  Fakat bunun gibi felaketlerden de ders almalıyız ve sadece felaketler sonucu bir araya gelmeyi bırakmalıyız. Geleceği düşünmeli ve her zaman birlikte çalışmaya hazır olmalıyız. ”

Hataylı Ortodokslar, ”Mesih İsa’nın Yeruşalim’e Girişi Bayramı”na Hazırlanıyor

Oruç Dönemi'nde her Cuma gerçekleştirilen, “Meryem Ana’ya Övgü” dualarının sonuncusu geçtiğimiz günlerde yapıldı.Ortodoks Cemaatince, Paskalya (Diriliş) Bayramı...

Doğu Afrika’da 7 Milyondan Fazla İnsan Açlık Tehdidiyle Karşı Karşıya

Altı Doğu Afrika ülkesinde 7 milyondan fazla insan, koronavirüs salgını, çekirge istilası, çatışmalar ve selle mücadelenin ardından...

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi