21 Nisan 2021 Çarşamba

AB Bakanı Volkan Bozkır Hristiyan cemaatlerin temsilcileriyle toplantı yaptı

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, “Demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin geliştirilmesi, siyasi alanda yapılan reformların tam uygulanması son 10 yılda belki de cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde görülmediği ölçüde sağlanmıştır” dedi.

Bozkır, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanlığı’nın organizasyonunda Hristiyan cemaatlerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Programda, “farklı inanç” tabirinin son 10 yılda “gayrımüslim” tabiri yerine kullanılmaya başlandığını belirten Bozkır, “Cemaat liderleri bize başvurdular, ‘Biz bundan rahatsızlık duyuyoruz’ dediler ve ‘farklı inanç gruplarına mensup vatandaşlarımız’ tabirini onların, sizlerin arzusu üzerine kullanmaya başladık” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli kültürlerin, dinlerin, dillerin yüzyıllardır bir arada huzur içinde yaşadığı bir toprak olduğunu vurgulayan Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu topraklarda ‘yaradılanı sev, yaradandan ötürü’ şiarından hiçbir zaman uzaklaşmadan, yüzyıllar boyu insanlığa ışık tutmuş engin medeniyet birikimiyle dünyaya barış ve hoşgörü tohumlarını ekmiş ve ekmeye devam eden bir ülkenin hepimiz mensuplarıyız. Hiçbir kimliği diğerine üstün görmeden ve çeşitliliğin zenginlik olduğu bilinciyle asırlardır kardeşçe yaşıyoruz. Demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, siyasi alanda yapılan reformların tam ve eksiksiz olarak uygulanması aşağı yukarı son 10 yılda, belki de cumhuriyet döneminin hiçbir döneminde görülmediği ölçüde sağlanmıştır.”

Bozkır, vakıf mülklerinin iadesine başlanıldığını, bu konuda ciddi bir çalışmanın sürdüğünü bildirdi.

Birçok kilisenin devletin de katkılarıyla restore edildiğini ifade eden Bozkır, “Yıllarca ibadete açık olmayan kiliseler ibadete açıldı, dini törenler gerçekleştirildi, farklı inanç grubuna mensup vatandaşlarımızın okul açabilmelerinin önündeki engeller kaldırıldı” diye konuştu.

Bozkır, 2008 yılında Vakıflar Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle 181, 2011 yılında yapılan düzenlemeyle de 333 taşınmazın cemaat vakıflarına iade edildiğini, 21 taşınmaz için cemaat vakıflarına tazminat ödendiğini aktardı.

Demokratikleşme paketi çerçevesinde, Süryani cemaati tarafından yıllardır çözümü beklenen bir sorununun çözüldüğünü belirten Bozkır, ihtilaflı 12 parsel arazinin Mor Gabriel Vakfı adına tescil edildiğini dile getirdi.

Bozkır, geçen şubat ayında da Mecidiyeköy’deki 41 bin 950 metrekarelik tarihi Ermeni Gregoryen Mezarlığı’nın Beyoğlu Üç Horan Kilisesi Vakfı’na devredildiğini söyledi.

Bu düzenlemeler sonucunda cemaat vakıflarına, değeri 2,5 milyar lirayı bulan taşınmazların iadesinin gerçekleştirildiğini vurgulayan Bozkır, şunları kaydetti:

“Balkanların en büyük, Avrupa’nın ise üçüncü büyük sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edildi. 2010 yılından bu yana da Sümela Manastırı, Van’ın Ahtamar Adası’ndaki Surp Haç Ermeni Kilisesi ve Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde dini törenler gerçekleştirilmeye başlandı.”

Bozkır, 2014 yılı eylül ayında Beyoğlu Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı’na ait İstanbul Yeşilköy’deki Özel Mor Efrem Süryani Anaokulu’nun açılmasına da izin verildiğini söyledi.

Ermeni dili, edebiyatı ve kültürünün öğretimine yönelik olarak üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki 13 ayrı programın 12’sinin yine AK Parti hükümeti döneminde açıldığını dile getiren Bozkır, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun azınlık cemaatleriyle görüşmelerinde alınan karar doğrultusunda da Süryani Ortodoks Cemaati adına İstanbul Yeşilköy’de bir kilise yapımına izin veren sürecin başladığını anlattı.

Bozkır, “Bu, cumhuriyet döneminde bir kilisenin inşası için verilmiş ilk izindir” diye konuştu.

Toplantıya aralarında Rum Kadıköy Metropolitliği’nden Maximus Noti ve Bağlarbaşı Surp Haç Ermeni Kilisesi’nden volkan bozkirPeder Goryun Fenerciyan’ın da yer aldığı çok sayıda cemaat temsilcisi katıldı.

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi