22 Haziran 2021 Salı

ABD’de Kilise Üyeliği, İlk Kez Yüzde 50’nin Altına Düştü

Bir ibadethaneye üye olan Amerikalıların sayısı 1999’dan bu yana ilk kez yüzde 50’nin altına düştü. Gallup şirketi tarafından yapılan yeni bir araştırma, 2020 yılında Amerikalı yetişkinlerin yüzde 47’sinin bir ibadethane üyesi olduğunu gösterdi. Bu oran 2018’de yüzde 50, 1999’da ise yüzde 70’di.

Washington, D.C. merkezli analitik ve danışmanlık şirketi, yıllardır ülkedeki kilise üyeliğini kayıt altına alıyor. Çalışma, düşüşün arkasında iki ana neden olduğunu savunuyor: yaş ve dini inançlardan uzaklaşma. Herhangi bir inanca bağlı olmadığını söyleyenlerin sayısı 1998-2000 yıllarında yüzde 8 iken, son üç yılda yüzde 21’e yükseldi.

Sessizler (gelenekçiler) olarak bilinen 1946’dan önce doğanların yüzde 66’sının, Y kuşağının* ise yüzde 36’sının kilise üyesi olduğu görüldü. Çalışmada, ‘‘Kilise üyeliğindeki düşüş, büyük ölçüde nüfus değişimine bağlı görünüyor. Y ve Z kuşağında* kilise üyeliğinin, sessiz kuşak üyelerine kıyasla düşük olması değişimi son yıllarda giderek daha belirgin hale getirdi’’ ifadeleri yer aldı.

Katolik Kilisesi, yüzde 76’dan yüzde 58’e gerileyerek en fazla üye kaybeden Hristiyan mezhebi oldu. Protestanların üye sayısı ise son üç yılda yüzde 73’ten yüzde 64’e geriledi.

Çalışmada, salgının kilise üyeliğini etkilemiş olabileceği, ancak genç ve yaşlı nesiller arasındaki düşük dindarlık ve kilise üyeliği oranları göz önüne alındığında, yakın gelecekte düşüşün devamının kaçınılmaz olacağı belirtildi. (premierchristian)

1981 ile 2000 yılları arasında doğan kişiler Y kuşağı olarak sınıflandırılırken; Z Kuşağı ise, 1997–2012 yılları arasında doğan kişilerden oluşmaktadır. 

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi