27 Kasım 2022 Pazar

ABDli Pastör: İklim Yasası Kabul Edilene Kadar Yemek Yemeyeceğim

Kongredeki Demokratlar, Başkan Joe Biden’ın milyarlarca dolarlık kömür ve doğal gaz tesislerini yenilenebilir enerjiye geçmeye teşvik edecek 3,5 trilyon dolarlık iklim planını kabul etmesi için çalışırken, ABD Wisconsin’li bir pastör, yasa onaylanana veya yüzde 6 vücut yağına ulaşana dek yemek yemeyeceğini söyledi.

ABD Kenosha’daki Grace Luteryan Kilisesi’nde pastör olan Rev. Jonathan Barker, Facebook üzerinden paylaştığı mesajında, iklim değişikliği konusunda oruç ve dua dönemine başlamak için Tanrı tarafından yönlendirildiğini hissettikten sonra son yemeğini Cumartesi günü saat 16.26’da tavada kızartılmış sebze ve pilav yediğini açıkladı.

Barker, ‘‘Tanrı bu konuda dikkatimi çekmeye çalışıyordu, ancak ben sürekli mazeret uyduruyordum. Yunus gibi orucu ertelediğimde Tanrı’nın tersi yönünde ilerlediğimi hissettim. Ancak bu sabah uyandığımda Tanrı, Yeremya peygamberin yüreğine koyduğu gibi benim de görmezden gelemeyeceğim bir ateş koydu’’ dedi.

Amerika’daki liberal Evanjelik Luteryan Kilisesi’ne bağlı olan Barker, orucunun Pazartesi gününe kadar bitmesini umuyordu, ancak yasanın şimdilik kabul edilmemesi üzerine bir süre daha beklemek zorunda kalacak. Pastör, ‘‘Büyük iklim faturasının Pazartesi veya bu hafta başında geçmesini umuyorum. Eğer gerçekleşmezse bir hafta arayla devam edeceğim ve her hafta nasıl hissettiğimi yakından değerlendireceğim. Ayrıca, vücut yağının yüzde 6’sına ulaştığımda oruca devam etmeyeceğim’’ dedi.

Kenosha pastörü, hükümetin bu hafta iklim değişikliğine yönelik hareketinin korkunç ısınmayı önlemek için türünün tek örneği bir an olduğunu söyleyerek, ‘‘Küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamanın yolu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük iklim tasarısını kabul etmek ve bunu Kasım ayında İskoçya’da düzenlenecek 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) diğer ülkeleri ikna etmek için kaldıraç olarak kullanmaktır’’ dedi.

Pastör, ‘‘Bu hafta ve gelecek haftalar, 500 yıl sonra ya insanlığın korkunç iklim değişikliğinden kurtulduğu veya harekete geçmek için son fırsatı kaçırdığı an olarak hatırlanacak. Komşumuzu sevme yasasının kabul edilmesi için dua ediyor ve oruç tutuyorum. Her Hristiyanı ve iyi niyetli kişiyi, türünün tek örneği olan yasa tasarısının geçmesi için dua ve oruçta bana katılmaya davet ediyorum. Bizler dua edip oruç tutarken, Kongre Üyelerimizin bu tasarıyı geçirmeleri için dua ettiğimizi ve oruç tuttuğumuzu bilmelerini sağlamalıyız’’ dedi. (CP)

Ekümenik Patrik Bartholomeos’tan, Ukraynalılara Yardım

Ekümenik Patrik Bartholomeos, saldırılar nedeniyle evlerini kaybeden veya evlerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalılar için yardım elini...

Kilisede Evlenenlere Para Ödülü

İtalya'nın konuştuğu öneriİtalya'da Lig partisi milletvekilleri, Temsilciler Meclisi'nde sundukları yasa tasarısında, kilisede Katolik nikahıyla evlenecek çiftlere 20...

Yeni Peder Cimi Serkek, İskenderun Süryani Katolik Kilisesi’nde Ayin Gerçekleştirdi

İskenderun Mor Pavlos Süryani Katolik Kilisesi'nde geçtiğimiz hafta sonu bir ayin gerçekleştirildi. İstanbul’dan gelen Peder Cimi Serkek’in...

Düzce’de 5,9’luk deprem: Biri ağır 50 yaralı

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde saat 04.08'de İstanbul ve Ankara'da da hissedilen 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem başta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi