22 Haziran 2021 Salı

Açlık ve Yoksullukla Mücadele Etmek İçin Hristiyanlara Çağrı

Dünya Gıda Günü’nde, dünyanın dört bir yanındaki Hristiyanlara açlık ve yoksulluk döngüsünü kırmaları adına çalışmaları için çağrıda bulunuldu.

David Beasley

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Başkanı David Beasley, dünyanın COVID-19 salgınıyla mücadele ettiği bir dönemde, açlık salgınının eşiğinde olduğunu belirtti. Beasley, salgının yanı sıra, iklim değişikliği ve ekonomik türbülans gibi faktörlerin, fiyat artışları veya gıda tedarik zincirindeki kesintiler nedeniyle milyonlarca insanı etkilediğini söyledi.

Açlıkla Mücadele Projesi’ne göre, dünya genelinde 690 milyon insan kronik açlıkla mücadele ederken, 130 milyon kişi ise salgın nedeniyle kronik açlıkla yüzleşebilir. Açlıkla mücadele edenlerin yüzde 60’ının kadın olduğunu belirten yardım kurumları, dünyanın tüm insanların sağlıklı, tatmin edici ve onurlu yaşam sürebileceği bir yer haline gelmesi için birlik çağrısında bulundu.

Compassion UK adlı yardım kuruluşu, Hristiyanları çocukların ve ailelerin yoksulluktan kurtulmalarına yardımcı olacak çalışmalarda bulunmaya teşvik ediyor.

Hindistan’da bir gecekondu mahallesinde büyüyen Jane’alam Sheikh, ‘‘Kız kardeşim ve ben sadece su içmek için yatardık. Midemizde ağrı olurdu. Bir anne ya da babanın çocuğunu besleyememesinin nasıl bir şey olduğunu hayal edebiliyorum’’ dedi. Ancak Hristiyan bir çiftin yardımıyla hayatının değiştiğini söyleyen Jane’alam, ‘‘Sorun büyük ama değişim mümkün. Bunu biliyorum, çünkü benim de başıma geldi. Dört yaşındayken yerel kiliseden insanlar topluluğumuza gelerek, yardım etmek istediklerini söyledi. Compassion UK, sadece fiziksel ihtiyaçlarımı karşılamadı, aynı zamanda eğitim de verdiler. Ailemin heyecanını hatırlıyorum. Değişimin mümkün olduğuna dair umut verdiler’’ dedi.

Ailesinde okula giden ilk çocuk olan Jane’alam, Pursuit International adlı bir yardım kurumunu yönetiyor. Jane’alam, Compassion UK aracılığıyla binlerce çocuğa yardım ulaştırıldığını, gençlerin ve ailelerinin yoksulluk döngüsünden kurtulmasına yardımcı olunduğunu söyledi.

Yardım kurumundan Gwyn Williams, ‘‘Tanrı, bize bakıyor. Bu ihtiyaç bizim sorumluluğumuz altında. Dışarı çıkmaya, başkalarının görmediğini sevmeye ve önemsemeye karar verin’’ dedi. (premierchristian)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi