30 Kasım 2023 Perşembe

Afganistan’da Çocuklar Ölüm Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Afganistan’da ailelerin “tedavi” düşüncesiyle afyon verdiği çocuklar ölüm tehlikesiyle karşı karşıya.

Afganistan’da ailelerin “iyileşeceği” düşüncesiyle bilinçsizce afyon verdiği çocuklar hayatını kaybediyor.

TOLO News’in haberine göre, Uruzgan vilayetindeki sağlık yetkilileri, ülkede afyonun bilinçsizce hastalanan çocuklara verildiğine dikkati çekti. Kimi ailelerin “hastalığını iyileştireceği” düşüncesiyle çocuklarına afyon verdiğini dile getiren yetkililer, zamanında hastaneye getirilmeyen çocukların hayatını kaybettiğini belirtti.

Doktor Rahmetullah Kamran, “Eğer zamanında gelirlerse, yardım edebiliyoruz ancak zaman geçtikten sonra çocuklar yaşamlarını yitiriyor” dedi.

Bazı aileler ise afyonun zararlı olduğunu bilmediklerini ifade etti.

3 yaşındaki çocuğunun öksürüğünün geçmesi için ona afyon veren bir baba, “Çocuğum çok hastaydı, çok iyi durumda değildi. Gece de hastaneye getirdim” şeklinde konuştu ve çocuğunun şu anda Uruzgan’ın merkez ilçesi Tarinkut’ta bulunan hastanede tedavi altında olduğunu söyledi.

Bir başka baba Sıddıkullah da “Ben de defalarca afyon kullandım. Bu, çocuklarımıza verdiğimiz çok zararlı bir madde” dedi.

Tarinkut Hastanesi yetkililerine göre, son bir yılda “tedavi amaçlı” bilinçsizce afyon verilen 500 civarında çocuk hastaneye getirildi.

Yetkililer, kaç çocuğun yaşamını yitirdiğini ise açıklamadı. (AA)

Noel Ağacı Aziz Petrus Meydanı’nda

Vatikan Aziz Petrus Meydanı’na 28 metre boyundaki ladin, İtalya'nın Piedmont bölgesindeki Macra bölgesinden geliyor. Bu yılki ağacın...

Hristiyan Mültecilere Temiz İçme Suyu Sağlandı

Çad'daki bir kampta yaşayan dört yüz Kamerunlu Hristiyan mülteciye Barnabas tarafından temiz içme suyu sağlandı. Kuyulardan su...

Bu Yıl Milyonlarca Çocuk Açlık İçinde Doğacak

En az 17,6 milyon çocukNTV'de yer alan habere göre, İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Save The Children'ın...

Papa Françesko, COP28 Zirvesi’ne Sağlık Sorunları Nedeniyle Katılamayacak

Vatikan tarafından yapılan açıklamada, Papa Françesko'nun akciğer iltihabı nedeniyle Dubai'de düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'na (COP28)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi