29 Haziran 2022 Çarşamba

Afganistan’da Deprem: En Az Bin Kişi Hayatını Kaybetti

SON DAKİKA HABERİ: Afganistan’ın Paktika vilayetinde gece meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde en az bin kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Yaralı sayısının bin 500 olduğu ülkede ölü sayısının artması bekleniyor.

Afganistan’ın Paktika vilayetinde gece saatlerinde 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan depremde binlerce kişi hayatını kaybetti. Deprem Pakistan’la Afganistan arasındaki sınırda yaşandı. Depremin güçlü ve uzun olduğu belirtildi. Afganistan medyasındaki bilgilere göre, 1000’den fazla kişi de yaralandı.

Yetkililer ölü sayısının artacağını belirtti. 

Deprem, ülkede nüfus yoğunluğunun olduğu bölgeleri vururken sarsıntılar başkent Kabil dahil olmak üzere Host, Paktia, Paktika, Gazni, Logar ve Nangerhar gibi vilayetlerde de güçlü şekilde hissedildi.

Ancak insan kaybı ve maddi hasar çok büyük oranda Paktika vilayetinin Pakistan sınırında, sıfır noktasında bulunan Giyan ve Bermel ilçeleri ve köylerinde yaşandı.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) depremin büyüklüğü önce 6,1 olarak açıklarken, daha sonra 5,9 olarak güncelledi.

Afganistan ordusu bölgeye helikopterlerle yardım gönderdi. Bölgedeki yaralılar hastanelere taşınıyor. 

Afganistan ekonomisi, ülke yönetiminin Taliban’a geçmesiyle daha da kötüleşti. Uluslararası yardımlar kesildi. Afganistan dışişlerinden her türlü yardımı kabul edeceklerine dair bir açıklama yapıldı. 

2015 yılında Afganistan – Pakistan sınırında yaşanan depremde çoğu Pakistanlı 399 kişi hayatını kaybetmişti.

Taliban’dan Yardım Çağrısı

ABD’nin çekilmesiyle ülkeyi ele geçiren Taliban deprem sonrası yardım çağrısında bulundu. 

Ekonomik zorluklar yaşayan Kabil yönetimi her türlü yardıma açık olduklarını söyledi. 

Taliban’ın üst düzey yöneticilerinden biri, deprem bölgesine ulaşamadıklarını açıkladı.

Teksas’ta 21 Kişinin Hayatını Kaybettiği Okul Yıkılıyor

Teksas, Uvalde Belediye Başkanı Don McLaughlin silahlı bir kişi tarafından 19 öğrenci ve iki öğretmenin öldürüldüğü Robb...

Dini Gruplardan Komünist Parti Düzenlemelerine Uyma Sözü

Çin hükümeti tarafından onaylanmış resmi Protestan Kilisesi olan Üç-Benlik Yurtseverliği Hareketi (TSPM), kiliselerin yönetimine dair Çin Komünist...

İklim Şurası Kararları Açıklandı

Şubat ayında yapılan İklim Şurası’nda alınan 217 maddelik kararlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kamuoyuyla...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Maske Açıklaması

Sağlık Bakanı Koca, covid vakalarındaki artış nedeniyle maske zorunluluğunun geri dönüp dönmeyeceği sorusunu yanıtladı. Koca, risk grubundakilerin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi