30 Kasım 2023 Perşembe

Afganistan’da Ölüm Tehlikesi Altındakiler Kurtarılıyor

Taliban’ın yönetimi ele geçirmesiyle ABD ordusuyla ilişkisi olan Afganlar ölümle karşı karşıya kaldı. Bir ABD Deniz gazisi ve eski karma dövüş sanatları şampiyonu, Afganistan’a geri dönerek hayatını riske attı. Amacı, Afgan tercümanını kurtarmaktı. Ancak görevinin burada bitmeyeceğini anladı.

Chad Robichaux

Taliban’ın iktidara gelmesinin halk için bir felaket olduğunu anlayan Chad Robichaux, ‘‘Ordunun ülkeden tamamen geri çekilmesinin ve Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin güvenlik ve istikrar için felaket olacağını biliyordum’’ dedi.

Ülkede ölüm tehlikesiyle yüzleşenlere odaklandığını söyleyen Robichaux, ‘‘En büyük endişem dostlarımızdı. 20 yıl boyunca yanımızda olanlar ülkede kaldı. Benim için en önemli kişilerden biri hayatımı birçok defa kurtaran arkadaşım Aziz’’ dedi. Azizullah Aziz eski bir Afgan tercümandı. Aziz, ‘‘Çocuklarım için endişeliyim. Akrabalarım ve arkadaşlarım bana sırtını döndü. Kimsenin evine gidemiyorum. Benim için her şeyi sonu gibiydi’’ dedi.

Aziz’i, eşini ve çocuğunu kurtarmak için operasyon düzenleyen Robichaux, ‘‘Ekibim Aziz ve ailesini kurtarmak isterken 3.500 yetim çocuğu gördü. Bizler Hristiyanız ve zulüm gören inanlılara yardım etmek için Tanrı’nın bizleri yönlendirdiğini hissettik. Elimizden geldiğince çok insana yardım etmek istiyoruz’’ dedi. Binlerce kişiyi Taliban yönetiminden kurtarma görevi üstlendiler. Robichaux ve ekibi yaklaşık 17 bin kişiyi tahliye etti. Robichaux, hikâyeyi ‘Aziz’i Kurtarmak’ adlı yeni bir kitapta paylaştı. İnsani krizin yaşandığı ülkede, kitap okuyuculara durumun ciddiyetini gösteriyor.

Robichaux, ‘‘Amacımız kitabın satılması değil, hikâyenin duyulmasıdır’’ dedi. Aziz, ‘‘Lütfen Afganistan’daki yoksullar için dua etmeye devam edin. Tahliye sırasında İsa dualarımızı yanıtladı ve mucize gerçekleştirdi’’ dedi. Kurtarma çalışmaları sırasında Tanrı’nın yardımına değinen Robichaux, ‘‘Rab bizleri güvende tuttu ve açılması imkânsız olan kapıları açtı. Tüm işlerimizi Rab yönetti. O’nun adına övgüler olsun’’ dedi. (CBN)

Noel Ağacı Aziz Petrus Meydanı’nda

Vatikan Aziz Petrus Meydanı’na 28 metre boyundaki ladin, İtalya'nın Piedmont bölgesindeki Macra bölgesinden geliyor. Bu yılki ağacın...

Hristiyan Mültecilere Temiz İçme Suyu Sağlandı

Çad'daki bir kampta yaşayan dört yüz Kamerunlu Hristiyan mülteciye Barnabas tarafından temiz içme suyu sağlandı. Kuyulardan su...

Bu Yıl Milyonlarca Çocuk Açlık İçinde Doğacak

En az 17,6 milyon çocukNTV'de yer alan habere göre, İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Save The Children'ın...

Papa Françesko, COP28 Zirvesi’ne Sağlık Sorunları Nedeniyle Katılamayacak

Vatikan tarafından yapılan açıklamada, Papa Françesko'nun akciğer iltihabı nedeniyle Dubai'de düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'na (COP28)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi