26 Şubat 2021 Cuma

Ahtamar’da ayin sonrasında “barış sofrası” kurulacak

Van Ahtamar Adası’ndaki Surp Haç Kilisesi’nde bu yıl 5’incisi yapılacak ayin sonrası “Barış Sofrası” kurulacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izniyle yılda bir kez düzenlenmesi kararlaştırılan ve bu yıl 7 Eylül Pazar günü yapılacak olan ayinle ilgili hazırlıklarda sona gelindi.

Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, ayinle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Surp Haç Kilisesi’ndeki ayinin ardından ilçe merkezinde kuracakları “Barış Sofrası”nda dinlerin ve farklı kültürlerin buluşacağını belirterek, yapacakları etkinlikle ilçede bir ilki de gerçekleştirmiş olacaklarını söyledi.

Barış sofrası hazırlıklarının halen devam ettiğini anlatan Hakan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan ile din adamlarını ve kanat önderlerini de etkinliğe davet ettiklerini vurguladı.

Hakan, önceki yıllarda ayinin yapılmasına rağmen adı hiç anılmayan Gevaş’ın, bu yılki kültürel ve tarihi organizasyonda ön planda tutmaya çalıştıklarına değinerek, şöyle konuştu:

“Gevaş İslamiyet ve Hristiyanlığın önemli merkezlerindendir. Ayin elbette Akdamar Adası’nda yapılıyor ve uluslararası anlamda önemli bir aktivitedir. Ada ilçemiz sınırlarında olmasına rağmen Gevaş’ın adı hiçbir yerde geçmiyor. Biz de Gevaş’ın bu seneden itibaren ayinin ve aktivitenin merkezi olsun istedik. Gelen insanları, Gevaşlılar olarak kendi evlerinde hissettirmek istiyoruz. Çünkü bu insanlar bize yabancı değil. Binlerce yıllık bir birlikte yaşama geleneği vardı. Dolayısıyla biz bunu önemsiyoruz. Hem kültürel anlamda hem de Gevaş’ın tanıtımı anlamında bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Biz aslında barışın sofrası dediğimiz bu organizasyonu Van kahvaltısıyla kurmak istiyorduk. Fakat inançları gereği Ermeniler ayinden önce yemek yemiyorlar. Haliyle biz de öğlen yemeğinde buluşacağız.”

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Patrik Sahak II’ye Rahiplerden Önemli Ziyaret

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 23 Şubat Salı günü, Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı, Kadıköy...

17 bin 300 Yıllık Kanguru Çizimi Keşfedildi

Avustralya'nın batısında yer alan ve Aborijin kaya resimleri ile tanınan Kimberley bölgesinde bilim insanları, bir kayalık mağaranın...

Hristiyanlar, Kilise Saldırısının Ardından Endişeli

Bangladeşli Hristiyanlar, geçen hafta Protestan bir kilisenin tahrip edilip yağmalandığını bildirdikten sonra yerel makamlarla ilgili endişelerini ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi