7 Mayıs 2021 Cuma

Ahtamar’da ayin sonrasında “barış sofrası” kurulacak

Van Ahtamar Adası’ndaki Surp Haç Kilisesi’nde bu yıl 5’incisi yapılacak ayin sonrası “Barış Sofrası” kurulacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izniyle yılda bir kez düzenlenmesi kararlaştırılan ve bu yıl 7 Eylül Pazar günü yapılacak olan ayinle ilgili hazırlıklarda sona gelindi.

Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, ayinle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Surp Haç Kilisesi’ndeki ayinin ardından ilçe merkezinde kuracakları “Barış Sofrası”nda dinlerin ve farklı kültürlerin buluşacağını belirterek, yapacakları etkinlikle ilçede bir ilki de gerçekleştirmiş olacaklarını söyledi.

Barış sofrası hazırlıklarının halen devam ettiğini anlatan Hakan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan ile din adamlarını ve kanat önderlerini de etkinliğe davet ettiklerini vurguladı.

Hakan, önceki yıllarda ayinin yapılmasına rağmen adı hiç anılmayan Gevaş’ın, bu yılki kültürel ve tarihi organizasyonda ön planda tutmaya çalıştıklarına değinerek, şöyle konuştu:

“Gevaş İslamiyet ve Hristiyanlığın önemli merkezlerindendir. Ayin elbette Akdamar Adası’nda yapılıyor ve uluslararası anlamda önemli bir aktivitedir. Ada ilçemiz sınırlarında olmasına rağmen Gevaş’ın adı hiçbir yerde geçmiyor. Biz de Gevaş’ın bu seneden itibaren ayinin ve aktivitenin merkezi olsun istedik. Gelen insanları, Gevaşlılar olarak kendi evlerinde hissettirmek istiyoruz. Çünkü bu insanlar bize yabancı değil. Binlerce yıllık bir birlikte yaşama geleneği vardı. Dolayısıyla biz bunu önemsiyoruz. Hem kültürel anlamda hem de Gevaş’ın tanıtımı anlamında bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Biz aslında barışın sofrası dediğimiz bu organizasyonu Van kahvaltısıyla kurmak istiyorduk. Fakat inançları gereği Ermeniler ayinden önce yemek yemiyorlar. Haliyle biz de öğlen yemeğinde buluşacağız.”

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azınlık Cemaati Temsilcileriyle Buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi.Çankaya Köşkü'nde, azınlık cemaatlerinin temsilcilerinin katılımıyla...

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi