15 Mayıs 2021 Cumartesi

Aleksandr Nevski Katedrali’nin Restorasyonu İçin Bağış Kampanyası Başlatıldı

Bulgar Patrikhanesi, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın sembolü olan Aleksandr Nevski Katedrali’nin onarım ve restorasyon çalışmaları için gereken bütçeyi bir bağış kampanyası başlatarak karşılamayı hedefliyor. 

Katedral çatısının su sızdırması sonucu yapı içerisindeki duvarlarda bulunan tarihi resim ve yazıların hasar görmeye başlaması ile Bulgar Patrikhanesi restorasyon kararı aldı. 

Tarihi katedrali inceleyen mimarlık üniversitesinin uzman ekibi yaptıkları teknik incelemelerin ardından restorasyon çalışmalarının 4 milyon Euro’yu aşabileceğini açıkladı. 

Bulgaristan Ortodoks Kilisesi Aleksandr Nevski Katedrali’nin restorasyonu için gerekli 4 milyon Euro’yu toplayabilmek için “Tapınağın Onuruna” adlı bağış kampanyası başlattı. 

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla, Bulgaristan’ın en büyük tapınağı ihtişamını geri kazanacak. 

Günümüzde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın kalbi ve ruhu olan Aleksandr Nevski Katedrali 108 yıl önce Bulgar halkının bağışlarıyla inşa edildi.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın sembolü olan Aleksandr Nevski Katedrali, Neo-Bizans mimarisine göre inşa edilmiştir. Katedral günümüzde Bulgaristan Patrikliği’ne ev sahipliği yapmaktadır. Sofya’nın baş anıtı olduğu kadar dünyanın da en büyük Doğu Ortodoks katedrallerinden biridir. Aleksandr Nevski Katedrali 3170 metrekarelik bir alana sahip ve kapasitesi 10 bin kişiyi aşıyor.

Aleksandr Nevski Katedrali, Belgrad’daki Aziz Sava Katedrali’nden sonra Balkanlar’daki ikinci büyük katedraldir. (topnovini.bg/O.D)

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Pastör Loran Mann, 74 Yaşında Hayatını Kaybetti

God in Christ Kilisesi (COGIC) pastörü ve TV haber muhabiri Loran Mann, 74 yaşında hayatını kaybetti.Haber muhabiri...

İran’da Hristiyan Nüfusu, Rejimin Baskılarına Rağmen Artıyor

İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in cezalandırılmasının İran'da dini özgürlüğün daha da kısıtlanmasına yol açabileceğine dair korkular...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi