22 Nisan 2021 Perşembe

Amerikalı Rahipler Kendilerini Savunmayı Öğreniyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde son zamanlarda çoğalan kiliselerde saldırıları sebebiyle güvenlik önlemleri arttırıldı. Rahiplere ve kilise üyelerine kendilerini savunmaları için eğitimler düzenlenmeye başlandı. Özellikle rahiplere saldırılardan korunabilmeleri için silah kullanımı öğretiliyor. Amerikalı Hristiyanlar çatışmalar ve saldırılardan korunabilmek için silah taşımaya başladı.

World Religion News sitesinin verdiği bilgilere göre, kiliselere yapılan saldırılarda kurbanın özellikle kilise liderleri olduğunu belirtiyor.

Geçen sene Güney Karolina’nın Charleston bölgesinde  Afro Amerikalı 9 kilise üyesinin öldürülmesi bardağı taşıran son damla oldu. Bu olanların üzerine bölge polisi ve kilise liderleri saldırıları önleyebilmek için çalışmalara başladı.

Kaliforniya’da, kilise liderleri ve kilise güvenliğinden sorumlu kişiler, kilise topluluğunun güvenliğini sağlayabilmek için gizli silah taşımayı ve ateş etmeyi öğreniyorlar. Şehirdeki silah kullanım özgürlüğü, bu hakkı lehine kullanan suçluların çoğalmasına sebep oluyor, bu yüzden birçok kişi kilisede silah kullanımının saldırıları körükleyebileceğinden korkuyor.

Kilise üyesi olan Şerif Peter Blair, “İyi bir insanın eline silah verildiği an, tehlike arz etmeye başlar. Silah kullanım özgürlüğü nedeniyle iyi bir insan diğer bir iyi insanın silahını gördüğü için yanılıp öldürebilir. Polis de, silahlı birini gördüğünde sorgulamadan ateş etme yetkilerine sahip. Bu yüzden Hristiyanların silah taşımasını doğru bulmuyorum. Herkesin silah sahibi olması, kimin iyi kimin kötü olduğunu anlamak oldukça güç bir durum olacak.” dedi. (Olga Daşcinscaia)

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi