27 Eylül 2022 Salı

Ana Dillerinde Kutsal Kitap Okuma Sevincini Yaşıyorlar

Afrika kıtasının güney bölümünde yer alan Zambiya’daki Hristiyanlar, Kutsal Kitap’ın ana dillerinde yazılmış olmasını kutluyor. Girişim, sayısız dilde Kutsal Kitap çevirileri sunan Wycliffe Associates tarafından yürütülüyor. Şu anda Zambiya’da 5 bin’den fazla kişi Kutsal Kitap’ı 20 ana dile tercüme etmek için çalışıyor.

Aynı zamanda kilise kurucusu olan Episkopos Henry Mumba, çeviri hizmetine yardımda bulunuyor. 19 yaşındayken Kutsal Kitap’tan ilk kez Yuhanna 3:16‘yı nasıl işittiğini anlatan Episkopos Mumba, ‘‘Yurt dışından bir müjdeci gelmişti. Bana Müjde’yi paylaştığında Yuhanna 3:16’da yer alan, ‘Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu’nu verdi. Öyle ki, O’na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun’ sözlerini işittim’’ dedi.

Episkopos, Mansa kentinde yaşayan inanlıların, ilk kez ana dillerinde İncil’i okuyup dinledikten sonra sevinç içinde dans ettiklerini söyledi. Episkopos Mumba, İncil’in Aushi dilinde yazılmış ilk yazılı yayın olduğunu da belirtti. İncil, ayrıca Nyanja ve Laya dillerine çevrildi.

Livingston’dan pastör Buster Paul Tembo Tembo, ‘‘Ülkemizde 73 dil bulunuyor. Bunlardan sadece yedisi resmi dil olarak kabul edildi. Kutsal Yazıların çevrildiği diller bunlardı. Kutsal Yazıları kendi dillerinde okuyabilmeleri hayatlarına büyük bir ruhsal etki yaratacaktır’’ dedi. 

Wycliffe Associates’in Başkanı ve CEO’su Simoun Ung, ‘kiliseye ait İncil çevirisi’ teriminin, yerel kilisenin tercüme sürecine ve çalışmalara katkısı olduğu anlamına geldiğini açıkladı. Ung’a göre, çevirinin kalitesinden ödün vermeden çeviri sürecinin nasıl hızlandırılacağını belirlemek, önemli zorluklardan biri. Ung, ‘‘İnsanların Tanrı Sözü’ne ihtiyacı olduğunu görüyorsunuz. İnsanlar her gün Rab’bi tanımadan hayatını kaybediyor’’ dedi. (CHL)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi