23 Haziran 2021 Çarşamba

Anayasaya, ‘Ülkenin Resmi Dini, Hristiyan’ İbaresi

Büyük Okyanus’da adacıklardan oluşan Samoa Devlet meclisi, ülkenin dini konusunda resmiyet sağlamak için bir araya geldi. Anayasaya ülkenin resmi dininin Hristiyan olduğunu belirten bir madde ekleme kararı aldı.

 Güney Büyük Okyanus’unda ve adalar topluluğundan oluşan Samoa, anayasaya ülkenin resmi dininin Hristiyan olduğunu belirten bir madde ekleme kararı aldı.

Samoa anayasasının önsözünde “Samoa halkı Tanrı’ya inanıyor’’ açıklaması yer alırken hükümet yetkilileri ülkenin Hristiyan ülkesi olduğunu belirten bir madde ekleyerek ülkenin dini inancını resmiyete kavuşması gerektiği görüşündeler.

Samoa Başbakanı anayasada, ‘’ Samoa’da Hristiyan bir ulus yaşamaktadır. Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’a inanılmaktadır’’ maddesinin ekleneceğini bildirdi.

Diğer İnançların İbadetleri Kısıtlanmayacak

Başbakan, hükümetin böyle bir karar almasındaki sebebin, günümüzde dünya çapında oldukça yaygın olan olası dini savaşlara karşı ülkeyi korumak olduğunu açıkladı. Ayrıca bu maddenin ülkedeki farklı dini inancalarda olan insanların kısıtlanmayacağını vurguladı.

Güney Büyük Okyanus’unda, Polinezya’da bulunan, adalar topluluğundan oluşan bir ülke olan Samoa ya da Bağımsız Samoa Devleti, yaklaşık 188 bin kişilik bir nüfusa sahip ve nüfusunun yüzde 92’si Hristiyanlardan oluşuyor.(Olga Daşcinscaia)

DSÖ: Yoksul Ülkelere Dağıtılan Aşılar Tükendi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) COVAX kapsamında yoksul ülkelere dağıtılmak için sağlanan aşıların tükendiğini duyurdu.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ),...

Noel Baba, Demre’de Gecikmeli Olarak Anıldı

Dünyada 'Noel Baba' olarak tanınan 'Aziz Nikolaos', mezarının bulunduğu Antalya'nın Demre ilçesinde anıldı. Her yıl ölüm yıl...

Van’daki Saint Thomas Ermeni Manastırı Kaderine Terk Edildi

Van Gölü’ne karşı ihtişamlı güzelliğiyle bilinen Saint Thomas Ermeni Manastırı, bakımsızlıktan ve ilgisizlikten yok olma tehlikesiyle karşı...

Papa Françesko: ‘‘Küçük Gıda Üreticilerine Yardım Edin’’

Papa Françesko, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dünyanın küçük gıda üreticilerine yardım etmek için daha fazlasını yapması gerektiğini...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi