27 Şubat 2021 Cumartesi

Ankaralı Ermeniler kendilerini anlattı

ankara ermeni mahallesiHrant Dink Vakfı’nın Olof Palme Merkezi7nin desteğiyle 2010 yılından bu yana sürdürdüğü “Sözlü Tarih Projesi”nin üçüncü aşaması olan “Ankaralı Ermeniler Konuşuyor” tamamlanarak kitap olarak yayınlandı.

Proje kapsamında gönüllü araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen 40 mülakatın 10’u hazırlanan kitapta yer aldı. Hrant Dink Vakfı Sözlü Tarih Projesi Koordinatörü Ferda Balancar tarafından derlenen kitaba diğer iki çalışmadan farklı olarak, Ankaralı Ermenilerin tarihiyle ilgili Raymond Kevorkian’ın giriş yazısıyla tarihsel boyut katılmış.

Projenin üçüncü aşamasında, ilk iki kitaba göre daha batıdaki bir il olan Ankara’nın seçilmesinin Ermenilerin Anadolu topraklarındaki geniş yayılımını göstermesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Ferda Balancar, “Dİyarabakır Ermeniler ile konuşurken mülakat yapacak kişi bulmakta zorlunmadık. Aksine hedeflediğimizin iki katı kişiye ulaşmıştık. Fakat Ankara için hedeflediğimiz 40 kişilik mülakat listesine zorlanarak ulaştık. Ankaralı Ermeniler ürokrasinin getirdiği bir havayla temkinli davranmayı ve öne çıkmamayı tercih ediyorlar” dedi.

Ankaralı Ermeni cemaatinin dinsel açıdan da diğer Ermeni cemaatlerinden farklı bir örneklem oluşturduğunu ifade eden Balancar, Ankara’nın tarihsel olarak Katolikliğin Anadolu’daki merkez üssü olduğunu ve Ankara’daki Katolik Ermenilerin, Ortodoks  Ermenilerden fazla olduğunu bunun da Mardin’deki kısa süren bir dönem dışında tek örnek olduğunu dile getirdi. Balanca, günümüzde Ankara’da yaşayan 300 civarındaki Ermeni’nin de yaklaşık 250’sinin Katolik olduğunu söyledi.

Projenin, ilk aşaması için 2010 yılında Türkiyeli Ermenileri konu alınarak, proje sonunda çalışmalar ‘Sessizliğin Sesi I – Türkiyeli Ermeniler Konuşuyor’ adıyla kitaplaştırılmıştı. 2011 yılında  gerçekleştirilen ikinci aşamada ise Diyarbakırlı Ermeniler konu alınmış ve ‘Sessizliğin Sesi II – Diyarbakırlı Ermeniler Konuşuyor’ adıyla kitaplaştırılmıştı. Projenin  Ferda Balancar tarafından tanıtılan ve sunumu yapılan üçüncü aşamasında ise ‘Sessizliğin Sesi III – Ankaralı Ermeniler Konuşuyor’isimli kitap yayınlandı. (Seyfi Genç / SAT-7 TÜRK)

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi