17 Mayıs 2021 Pazartesi

Antakya Ortodoks Kilisesi’nden Çevrimiçi Noel Ayini

Hatay’ın Antakya ilçesinde de farklı bir Noel coşkusu yaşandı. Ortodoks Kilisesi cemaat üyelerinin Covid-19 tedbirleri nedeniyle katılamadığı Noel Bayramı Ayini, sosyal medya üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Antakya Aziz Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesi yönetimi, kilisenin sosyal medya hesabını kullanarak 24 Aralık akşamı gerçekleştirilen ‘Kutsal Noel Ayini’nin tümünü canlı olarak yayınladı. Canlı yayınlanan ayin, Antakya cemaati tarafından ilgiyle izlendi.

Coronavirüs kısıtlamaları nedeniyle, cemaat üyeleri olmaksızın, sadece Kilise Pederleri Can Dellüler ve Dimitri Doğum, Koro Üyeleri ile zangoçların katılımıyla icra edilen ayinde ilahiler söylendi ve İncil’den bölümler okundu.

Noel Bayramı ile ilgili bir de vaaz veren Peder Dimitri Doğum, tüm dünya kiliselerinde olduğu gibi bu yıl da Kutsal Noel Ayinini gerçekleştirdiklerine vurgu yaparak; “Ancak bu yıl maalesef cemaatimize kapalı olarak ayin yapmak zorunda kaldık. Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs nedeniyle uygulanan hafta sonu kısıtlamalarından dolayı yaklaşık bir aydır kiliseleri zaten cemaatimize açamıyorduk, bu bayramda da açamadık. Ama inanıyoruz ki İsa Mesih’in adına nerede toplanıyorsak orası küçük bir kilisedir.

İsa Mesih bir yemlikte dünyaya geldi ve her zaman mütevazı bir şekilde yaşadı. Bugün doğumunu kutladığımız Mesih İsa’nın öğretilerini iyice anlamalı ve bizler de onun gibi mütevazı bir hayat yaşamalıyız. Kilise pederlerimiz ve yönetimimiz adına tüm cemaatimizin Noel Bayramını canı gönülden kutluyorum” dedi.

Peder Dimitri Doğum, ölümlerin ve hastalıkların arttığına da dikkat çekerek Coronavürüs tedbirlerine uyulması ve belirtilen kurallara dikkat edilmesi hususunda cemaat üyelerine uyarılarda da bulundu. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Araştırma: En Fazla Covid-19 Aşısı Olan Dini Grup, Hristiyanlar

İstatistiklere göre, 50 yaşın üzerindekiler arasında aşı olma ihtimali en yüksek olan dini grup Hristiyanlar. Veriler, ileri...

Adana’daki Sin Manastırı Keşfedilmeyi Bekliyor

Adana’nın Kozan ilçesindeki, ''Torosların Sümelası'' olarak tabir edilen tarihi Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor. Çukurova Üniversitesi Kozan Meslek Yüksekokulu...

Son Dakika: Kademeli Normalleşme Takvimi Açıklandı

İçişleri Bakanlığı, yarın sabah 05.00'te sona erecek tam kapanma dönemi sonrası başlayacak kademeli normalleşme planını açıkladı. Buna...

Bodrum’daki 2 Bin Yıllık Şapel Turizme Kazandırılacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan ve 2 bin yıllık tarihi Gara Şapel’in kültür turizmine kazandırılması için çalışmalara başlandı.Şapelin sahibi...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi